Prezentacja odrestaurowanego tła w Muzeum Częstochowskim

Tła fotograficzne w ubiegłym wieku cieszyły się ogromnym powodzeniem i stanowiły nie lada atrakcje dla turystów nie posiadających aparatów fotograficznych z uwagi na fakt, że takową odbitkę można było uzyskać na pamiątkę „od ręki”. Okazję do zobaczenia reliktu przeszłości czyli odrestaurowanego tła z wizerunkiem klasztoru jasnogórskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej, udostępniło dla zwiedzających Muzeum Częstochowskie w Sali Reprezentacyjnej Ratusza.

Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego mówi o możliwościach dzięki, którym zabytkowe tło fotograficzne udało się odrestaurować i zaprezentować zwiedzającym:

– Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ostatnich miesiącach tło zostało zakonserwowane. Niestety wcześniej było w stanie nie pozwalającym na jego ekspozycję. Było ono zniszczone i też w takim stanie trafiło do Muzeum Częstochowskiego wiele lat temu. Aktualnie możemy go oglądać w pełnej okazałości. Odzyskał swoją świetność, swój blask i możemy go prezentować. Historia takich teł jest bardzo ciekawa. Pielgrzymi, częstochowianie robili sobie na ich tle fotografie uwieczniając swój pobyt w Częstochowie czy przybycie na Jasną Górę. Wiele takich zdjęć znajduje się w rodzinnych zbiorach Częstochowian, a dzisiaj tradycja została reaktywowana i przypomniana.

Jeden z odwiedzających Ratusz w celu zobaczenia odrestaurowanego tła fotograficznego dzieli się spostrzeżeniami na ten temat:

– Z tego co przeczytałem tło wcześniej było w strasznym stanie. Były to właściwie same resztki i kawałki. Widząc proces renowacji na przedstawionym tutaj filmiku, byłem pod wielkim wrażeniem, że udało się w ogóle doprowadzić do czegoś takiego, dlatego że było to w zupełnym rozkładzie i wydawało się, że już się nic nie da z tego zrobić. Ja mimo, że jestem rocznik 58 i wydawałoby się, mógłbym pamiętać tamte czasy, to takich fotografii na tle niestety nie pamiętam i nikt mi o tym nie opowiadał, że byli tacy fotografowie, którzy robili zdjęcia na takich tłach, a jak przeczytałem, było ich około 15. Dobrze, że to zostało przypomniane i zaprezentowane.

Podczas odwiedzin w częstochowskim Ratuszu w „cenie biletu” od godz. 11 do 17 można było zapozować do zdjęcia na tle Jasnej Góry i otrzymać pamiątkową odbitkę. W planach jest także odwzorowanie tła w wersji 3D dla osób z niepełnosprawnościami.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content