Już za kilka tygodni Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana rozpocznie kolejny, 79. sezon artystyczny. Przygotowania do jego inauguracji trwają już od dłuższego czasu.
Na piątek 22 września czekają niecierpliwie melomani w Częstochowie i regionie. Tego dnia Filharmonia uroczystym koncertem zainauguruje sezon artystyczny 2023/2024, a tydzień później rozpocznie się kolejne wielkie wydarzenie muzyczne. O szczegółach mówi dyrektor placówki, Adam Klocek:
– Wcześniej przez pierwsze dwa tygodnie września odbędą się nagrania płyty z muzyką Michała Spisaka. Nigdy nie grana i nie nagrywana wcześniej muzyka w postaci jego dzieł młodzieńczych. Później 22 września koncert fortepianowy z muzyką Maurice’a Ravela z olbrzymim składem symfonicznym w ramach inauguracji 79. sezonu artystycznego. Pojawi się w nim słynne „Boléro”, więc jak ktoś lubi muzykę Ravela to serdecznie zapraszamy. A już 29 września wielka inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. To duże wydarzenie i znakomici soliści, a na inauguracji po raz pierwszy w Częstochowie będziemy pokazywać słynne instrumenty Antoniego Stradivariusa o wartości 100 mln zł. Dokładniej przyjadą specjalnie z Londynu do nas dwa z piękniejszych egzemplarzy skrzypiec oraz mającego podobne kwoty instrumenty jego największego rywala – Giuseppe’a Guarneriego del Gesù. Na skrzypcach tego del Gesù będzie grała solistka wieczoru – Elly Suh. W programie nigdy nie grany w Częstochowie koncert skrzypcowy Britena, a także „Mała suita” Witolda Lutosławskiego. Oprócz tego w ramach festiwalu jazz, recital wiolonczelowy z udziałem zwycięzców ostatniego poznańskiego konkursu im. Adamczowskiego, koncert zespołu folkowego „Wołosi” z udziałem orkiestry smyczkowej, a na koniec koncert wybitnego wiolonczelisty Tomasza Strahla z repertuarem Roberta Schumana. Więc czeka nas mocne uderzenie: inauguracja sezonu na koniec września i zaraz potem inauguracja Festiwalu im. Hubermana.
Jakich muzycznych atrakcji należy spodziewać się w programie tegorocznego sezonu?:
– Myślę, że będzie coś ciekawego dla każdego. Właśnie w taki sposób staramy się układać program. W nim nie brakuje wielkiej symfoniki dla największych entuzjastów najpoważniejszej muzyki klasycznej, koncertów rocznicowych na przykład na Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka i Mikołajki stanowiące u nas stały punkt programu w filharmonii. Gorąco zapraszam do śledzenia naszej strony naszej filharmonii, gdyż będzie dużo się działo i pojawi się dużo dobrej muzyki.
Warto już teraz również zapowiedzieć koncert w ramach cyklu Jazzowy Wtorek w Kameralnej. 10 października wystąpi Maciej Tubis Solo w programie „Komeda:Reflections”.