„ROK–owy” wieczór patriotyczny

Mimo, że Święto Odzyskania Niepodległości już za nami, tak nadal organizowane są patriotyczne wydarzenia. W poniedziałek 13 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się Wieczór Patriotyczny w ramach, którego zorganizowano Koncert Muzyki Polskiej. Wykonawcami prezentowanych na scenie utworów byli uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego.

Więcej o organizacji Wieczoru Patriotycznego mówi Karolina Mrugalska, inspektor ds. muzyki w ROK, dla której wydarzenie stało się małą tradycją:

– Tradycją Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie jest organizowanie Wieczoru Patriotycznego we współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żabrowskiego. Tegoroczny koncert był wyjątkowy, dlatego że uczniowie przygotowali koncert muzyki polskiej, ale również było to wydarzenie towarzyszące Piątemu Międzynarodowemu Konkursowi Skrzypcowemu Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej, który również tradycyjnie był współorganizowany z Regionalnym Ośrodkiem Kultury.

Amelia Wach, uczennica ZSM im. Marcina Józefa Żebrowskiego, będąca jednocześnie wolontariuszką wydarzenia, wyjaśnia jak w praktyce wyglądają przygotowania do organizacji takiego spotkania:

– Dookoła całego konkursu mamy dużo wydarzeń. Mogę to powiedzieć jako wolontariusz, że my te przygotowania zaczynamy naprawdę dużo wcześniej. Mamy specjalne spotkania dla wolontariuszy z panią, która to nadzoruje. Mamy grupę, oraz całe tabelki w Excelu, kiedy kto ma dyżur. Ja zajmowałam się na tej edycji zapowiadaniem. Z innymi zapowiadającymi dzielimy się dniami, zmianami, żeby to wszystko było jak najlepsze. Jako wolontariusze zajmujemy się tak naprawdę wszystkim, od zmywania naczyń, po odprowadzanie uczestników do sal czy rozdawaniem czekoladowych skrzypiec.

Oliwia Stojanowska, uczestniczka koncertu dzieli się swoją historią związaną z nauką gry na instrumentach:

– Już dziesięć lat gram na instrumencie, pierwsze osiem lat grałam na skrzypcach ale pani Aleksandra Szwajkowska-Belica, u której pobierałam nauki namówiła mnie na zmianę instrumentu na altówkę. Tak więc już drugi rok uczę się gry na altówce w klasie pana Tomasza Ptaka i bardzo lubię ten instrument i zdecydowanie dużo lepiej się przy nim odnajduję oraz daje mi on zdecydowanie więcej frajdy. Podczas koncertu zagrałam Serenadę Karłowicza na altówkę z fortepianem.

W podobnym tonie wypowiada się Jagoda Jakubowska, dla której muzyka to największa życiowa pasja:

– Muzyka jest moją największą pasją. Rozwijam ją dlatego, że sprawia mi bardzo dużo radości. Właściwie jest to rzecz, która sprawia mi największą radość. Do tego koncertu przygotowywałam się od początku roku szkolnego i była to sama przyjemność, ponieważ bardzo lubię wykonywać muzykę polskich kompozytorów.

Wieczór Patriotyczny, a zwłaszcza Koncert Muzyki Polskiej zgromadził wielu uczestników. Jak co roku wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród częstochowian.

EG

Skip to content