Rozstrzygnięto V Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej

Fot. Radio Fiat

Dobiegł końca V Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Tegoroczna odsłona była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy zmagania miały charakter międzynarodowy.

W niedzielę 12 listopada w auli Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie najlepsi z najlepszych zaprezentowali swoje muzyczne możliwości podczas Koncertu Laureatów. W tegorocznym jury zasiadła m.in. Aleksandra Szwejkowska-Belica, dyrektor konkursu, która przyznaje, że wybranie najlepszych artystów przy takim poziomie uczestników wcale nie było łatwe.

– Jako jurorzy mamy ogromną odpowiedzialność, aby wyłonić te osoby, które nam (a jest to subiektywna ocena) wydają się najciekawsze i stanowią największe osobowości. Nie zawsze jest dla nas ważne to, czy ktoś zagrał dokładnie wszystkie dźwięki. Zwracamy uwagę na to, czy wykonawca włożył w to serce oraz, czy pokazał w tym swoją osobowość – powiedziała Aleksandra Szwejkowska-Belica.

W tegorocznym konkursie wzięło udział ok. 96 skrzypków, zarówno z Polski, jak i z Europy. – Wszyscy są uczniami bądź absolwentami szkół muzycznych, co podbija poziom i prestiż rywalizacji – mówiła Urszula Ledwoń, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego w Częstochowie i dodała: – Poziom konkursu był rzeczywiście bardzo wysoki. Laureatów podzielono na cztery kategorie wiekowe. Są to uczniowie pierwszego i drugiego stopnia. W drugim stopniu mamy dwie grupy wiekowe oraz studentów i z każdej z nich wyłoniliśmy właśnie tych najlepszych.

Anna Wandtke, jako przewodnicząca jury w tegorocznym konkursie, wysłuchała uczestników starających się o tytuł laureata w swojej kategorii. Jak tłumaczyła, brak zdobytej nagrody to także rodzaj motywacji i nie oznacza to, że dany artysta jest słaby lub zły w tym, co robi.

– Mamy świadomość jako osoby doświadczone, że nagrody niezwykle uskrzydlają, natomiast brak przyznanych nagród nie oznacza, że należy rezygnować ze swojej pasji bądź też, że podążamy w złym kierunku. Po prostu stało się tak, że danego dnia inne osoby były skuteczniejsze, natomiast droga artysty jest bardzo długa i kręta, a samo podjęcie wyzwania, uczestniczenia w konkursie jest już ogromnym sukcesem i należy brnąć w tym kierunku dalej – tłumaczyła przewodnicząca jury.

Konkurs skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej z roku na rok cieszy się coraz większym prestiżem i popularnością, co można przypisać jego patronce. Wanda Wiłkomirska to legenda polskiej wiolinistyki, pochodząca ze znanej rodziny muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat pod kierunkiem swego ojca Alfreda Wiłkomirskiego. Dwa lata później zadebiutowała na estradzie koncertowej. Po uzyskaniu dyplomu z odznaczeniem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi kontynuowała studia w Budapeszcie oraz w Paryżu. Koncertowała w wielu krajach świata. Zmarła 1 maja 2018 roku.

BNO

 

Lista laureatów V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej:

Grupa I:
I. Miejsce – Łucja Pych
II. Miejsce ex aequo – Julia Kalicka i Franciszek Wolak
III. Miejsce ex aequo – Julian Martinello, Agata Kostanowicz i Michał Pazgan
IV. Miejsce – Ostap Słobodianiuk
V. Miejsce ex aequo – Chaerin Keum, Magdalena Łozińska, Waleria Wróblewska

Wyróżnienia:
Dominik Kiziak
Nikodem Kondela
Dominika Kyrcz
Maria Madej
Weronika Anna Parzonko
Karolina Pryc

Grupa II:
I. Miejsce – Joanna Habich
II. Miejsce – Aleksander Żyła
III. Miejsce ex aequo – Emilia Linka, Maria Nowicka

Wyróżnienia:
Bartosz Olszewski
Marianna Pazhik
Maciej Stencel
Emilia Wójcik
Natalia Zawadzka

Grupa III:
I. Miejsce – Hanna Pozorska
II. Miejsce – Gaja Wilewska
III. Miejsce – Szymon Krajewski

Wyróżnienia:
Adam Falenta
Julia Kidoń

Grupa IV:
I. Miejsce – Łukasz Januszkiewicz
II. Miejsce – Daniel Dziatkowiak
III. Miejsce – Michał Orlik

Wyróżnienia:
Antonina Grabka
Przemysław Prucnal

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Rozstrzygnięto V Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej

Skip to content