W częstochowskim kościele ewangelicko-augsburskim zainaugurowano ósmą edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica. 31 lipca melomani usłyszeli repertuar barokowy w wykonaniu skrzypiec, pozytywu i sopranu.

Historia festiwalu sięga kilku lat wstecz, kiedy trzy podmioty – parafia ewangelicka, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zdecydowały o współpracy w jego organizacji. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się stworzyć wydarzenie, które z roku na rok zyskuje renomę wśród polskich imprez kulturalnych. Pierwszy z tegorocznych koncertów odbył się pod hasłem „Stylus Fantasticus et Gloriosa”. Więcej na ten temat mówi dyrektor artystyczna festiwalu Beata Młynarczyk :

– Są to przede wszystkim kompozycje twórców niemieckich. Kompozycje Polaków także jednak można usłyszeć. Są to m.in. Marcin Mielczewski, Stanisław Sylwester Szarzyński. Jest też jeden włoski „smaczek”.

Podczas koncertu melomani usłyszeli też sopranistkę Aleksandrę Hanus, absolwentkę częstochowskiej Szkoły Muzycznej oraz Akademii Muzycznej w Łodzi:

– Ten występ jest też dla mnie wycieczką sentymentalną, ponieważ pochodzę z Częstochowy. Powrót do rodzinnego miasta jest dla mnie bardzo ważny.

Jak dodaje proboszcz parafii ewangelickiej w Częstochowie ks. Adam Glajcar – festiwal Sola Musica ma otwierać ludzkie serca na piękno, co zbliżać ma słuchaczy także do Pana Boga:

– Muzyka łączy, zbliża i otwiera – także na Absolut. Dzięki muzyce możemy być więc bliżej tego Absolutu. Muzyka wlewa w serce pokój, którego wszyscy bardzo potrzebujemy.

Kolejne z zaplanowanych koncertów odbędą się 7, 14 oraz 21 sierpnia o godz. 17:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Radio Fiat oraz portal informacyjny czestochowskie24.pl objęły festiwal patronatem medialnym.

ABK

VIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica

Skip to content