W przedwojennej Częstochowie mieszkało aż kilkadziesiąt tysięcy Żydów. O ich historii opowiadał Wiesław Paszkowski podczas spotkania w Bibliotece Publicznej. Wydarzenie połączono z projekcją filmu „Częstochowa w latach 1935-1945” reżyserii Krzysztofa Kasprzaka.

Żydzi związani są z Częstochową od wielu lat. Po 1939 roku do miasta przybyli Żydzi z terenów wcielonych do Rzeszy oraz z okolicznych miasteczek. 22 września 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację. Zlikwidowano częstochowskie getto, a do Treblinki pociągami towarowymi wywieziono ok. 40 tys. Żydów. Większość nigdy stamtąd nie wróciła. Formą upamiętnienia społeczności żydowskiej są m.in. spotkania organizowane w filii nr 9 Biblioteki Publicznej. Więcej na ten temat mówi Ilona Kowalska, kierownik filii.

– Takie spotkania prowadzone są w naszej bibliotece już od wielu lat. Spotykamy się cyklicznie, raz w miesiącu, w każdy czwartek o godz. 17. Pan Wiesław Paszkowski przybliża nam historię życia i zagłady Żydów częstochowskich.

Prowadzący to Wiesław Paszkowski, pracownik Muzeum Częstochowskiego. Jak tłumaczy – „Spotkania z historią żydowską” mają na celu przypomnienie dziejów społeczności żydowskiej, której na terenie Częstochowy i okolic było kiedyś wielu.

– W dużym stopniu handel był w rękach żydowskich. Wynikało to z zaszłości historycznych, ze słabości mieszczaństwa. Polacy cierpieli i potrzebny był kredyt. Żydzi potrafili gromadzić kapitał drogą wyrzeczeń. Przyczynili się do rozwoju przemysłu, choć ich zakłady nie były największe. 

Prelekcję historyczną Wiesława Paszkowskiego połączono z projekcją filmu dokumentalnego, na którym widać jak Częstochowa wyglądała w okresie wojennym. Na spotkanie do Biblioteki Publicznej przyszły dziesiątki osób. Jedną z nich był Tomasz Florczyk. Jak mówi – takie wydarzenia to żywa lekcja historii.

– Staram się bywać na wydarzeniach, które dotyczą mojego miasta, ponieważ jestem niż bardzo zainteresowany. Historia pokazywana i opowiadana jest bardzo interesująca i także aktualna.

Czasu nie da się zatrzymać, przez co odległe wydarzenia odchodzą w niepamięć. Człowiek może jednak pomóc historii i jej dzieje przypominać, aby w sercach potomnych pozostały na zawsze.

ABK

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content