Fot. M. Szpądrowski/Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater

26 i 27 października w Zespole Szkół Muzycznych im. Józefa Żebrowskiego w Częstochowie miały miejsce warsztaty muzyczne, które skupiały się na nurcie staropolskim. Dwudniowe spotkanie zorganizowano dla uczniów II stopnia Szkoły Muzycznej, ale udział w nich mógł wziąć każdy zainteresowany.

Warsztaty są częścią festiwalu „II Musicae Antiquae Jurae”, czyli „Muzyka starej Jury”. To druga tego typu inicjatywa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

– W warsztatach wzięło udział bardzo wielu uczniów. Niezwykle pozytywnym dla mnie zaskoczeniem było ogromne zainteresowanie, zarówno podczas lekcji, jak i na wykładzie. Młodzi byli zainteresowani, zadawali pytania, co się w dzisiejszych czasach nie często zdarza. Młodzież była w stanie od razu się otworzyć i czynnie uczestniczyć w zajęciach – mówiła prof. Teresa Piech z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Zwieńczeniem dwudniowego kursu będzie koncert, który zaplanowano na najbliższą niedzielę 29 października w kościele św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku. – Impreza ma na celu spopularyzowanie zabytkowych organów kościele oraz podjąć temat ich przyszłej renowacji – tłumaczył Jan Mroczek, jeden z organizatorów festiwalu i dodał: – Okazało się, że to instrument, który ma przeszło 400 lat i jest to doskonały pretekst, aby zrobić warsztaty z uzdolnioną młodzieżą z naszej szkoły muzycznej, która uczy się o muzyce z XVII i XVIII wieku. W najbliższą niedzielę zaprezentują oni dzieła właśnie w Kościele w Złotym Potoku, gdzie znajdują się wspomniane organy. Posłuchamy m.in. muzyki Bacha, Telemana oraz innych utworów z XVII wieku, która jest z okresu produkcji tych organów, które czekają na kompleksową renowację – powiedział.

Na festiwalu wystąpią skrzypkowie przy akompaniamencie pozytywu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Fiat.

BNO

Skip to content