Fot. Radio Fiat

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaje się osobom wyróżnionym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dziedzictwa kultury. Jest ona nadawana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowego odznaczenia w piątek 25 września dostąpił Tadeusz Puszczewicz, artysta malarz, który przez lata upamiętniał na swoich obrazach krajobrazy ściśle związane z terenami Jury. Uroczystego wręczenia odznaczenia dokonała europoseł Jadwiga Wiśniewska, która porównała lokalnego artystę do samego Nikifora Krynickiego.

– Pan Tadeusz Puszczewicz stworzył bardzo dużo dzieł, nie tylko malarskich, ale także rysunków i grafik. W swoich pracach przedstawia nam to, co jest najbliższe, czyli przede wszystkim Jurę i miejsca, które już nie istnieją. W ten sposób zachowuje je od zapomnienia. Jego sztuka ma wymiar nie tylko artystyczny, ale przede wszystkim historyczno-dokumentalny – mówiła Jadwiga Wiśniewska, poseł do europarlamentu.

Benefisowi i odznaczeniu towarzyszył wernisaż prac artysty. W Galerii Promo Arte znajdującej się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach można było podziwiać 24 z blisko tysiąca prac w dorobku artysty.

– Wiele dzieł znajduje się w Muzeum w Częstochowie. W moim posiadaniu jest tylko jeden mały puchar. Jego większy odpowiednik o wysokości 75 cm znajduje się we wspomnianym muzeum. To wszystko zostało wykute z blachy. To spotkanie jest dla mnie ogromnym bodźcem do dalszej pracy – powiedział podczas spotkania Tadeusz Puszczewicz.

Odznaczenie Tadeusza Puszczewicza poprzedzone było uroczystym podsumowaniem projektu „Łyk(o) tradycji”, realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” z Koziegłów we współpracy z Osikową Doliną. Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreślała, że był to dla niej bardzo ważny projekt.

– Ja wyrosłam w tej miejscowości, gdzie rękodzieło oparte na łyku osikowym ma bardzo długą tradycję. Tradycja ta znakomicie wpisała się w rządowy projekt „EtnoPolska 2020”. Towarzystwo Koziegłowianek przygotowało z tej okazji projekt realizacji stu orłów na stulecie Rzeczypospolitej Polskiej – dodała europoseł.

Nagroda dla artysty z Koziegłów została przyznana przez Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Główna twórczość artysty to obrazy olejne, akwarele oraz grafiki.

BNO

Skip to content