Wszystko, a nawet więcej, o częstochowskim teatrze

Plakat konkursu o teatrze/fot. VIII LO Samorządowe w Częstochowie, Facebook

Wystartował I Powiatowy Konkurs na prezentację multimedialną „Wszystko o Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie”. Pomysłodawczyniami tego przedsięwzięcia są Renata Białowąs oraz Teresa Rygalik – Weżgowiec, z kadry VIII LO Samorządowego w Częstochowie. Projekt odbywa się pod patronatem Roberta Dorosławskiego, Dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Propagowanie historii oraz wiedzy nie tylko o częstochowskim teatrze, ale także o teatrze sensu stricte wydaje się być jednym z czynników, które aktualnie potrzebne są młodemu pokoleniu. Kiedy, jak nie w czasach powszechnego lockdownu i panującej epidemii, zająć się kulturalnym rozwojem dzieci i młodzieży. Sam fakt powstania nowej inicjatywy edukacyjnej w powiecie częstochowskim, wydaje się być impulsem dla mieszkańców do dalszych poszukiwań, dotyczących działalności artystycznych. O idei organizowanego konkursu, mówi Teresa Rygalik -Weżgowiec:

-Kiedyś miałam ogromną przyjemność, przez kilka miesięcy, pracować w teatrze i to miejsce mnie po prostu urzekło od początku do końca. Cały zespół teatru, samo miejsce jest czarujące, urokliwe. Pomyślałam sobie, że teatr to wspaniała sztuka. Znamy ja już od starożytności, a młodzież bałam się, że może troszeczkę od teatru zaczyna odchodzić. Myślę, że propagowanie tej idei, umiłowania teatru jest chyba słuszne wśród młodzieży.

Wszystko wskazuje na to, że dzieci potrzebują obcowania z kulturą, a w tych trudnych czasach z pomocą idzie, jak mówi Renata Białowąs, szkoła:

-Oprócz naszego konkursu „Wiedzy o teatrze…” prowadzimy również inne działalności kulturalne. Cykl literackie spotkania w VIII LOS. Ostatnio nawet na Facebook’u mieliśmy takie wydarzenie online, poświęcone pamięci Irit Amiel – poetki, z pochodzenia Częstochowianki i powiem szczerze uczniowie byli bardzo zaangażowani. Myślę, że ta sytuacja pandemiczna spowodowała, że młodzież bardzo chętnie chce uczestniczyć w jakichkolwiek aktywnościach, a szczególnie właśnie w aktywnościach kulturalnych.

Niewątpliwe, jak wskazuje dyrektor VIII LO Samorządowego w Częstochowie Ilona Walczak – Dądela, do zaangażowania uczniów potrzebny jest zarazem ich zapał, ale także zachęta ze strony kadry nauczycielskiej:

-To jak wiele w szkole się dzieje i jak wiele wydarzeń jest inicjowanych to zasługa bardzo aktywnego, kreatywnego grona pedagogicznego, które zdecydowanie jest w stanie zafascynować młodzież pomysłami, a też realizować pomysły, które od młodzieży wychodzą.

Jest to pierwszy konkurs o częstochowskim teatrze zorganizowany dla młodych ludzi, ale jak można wnioskować z pewnością nie ostatni.

VW

Skip to content