Z tradycji wzięte

SAM_2377

W sobotę (5.09) nastąpiło otwarcie wystawy pokonkursowej i ogłoszenie wyników VI Konkursu Sztuki Ludowej „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…”, któremu towarzyszyło uroczyste odsłonięcie muralu zainspirowanego wycinanką ludową. Konkurs cieszył się naprawdę poważnym zainteresowaniem. Wpłynęło prawie 400 papierowych prac 78 twórców. Na wystawie jest prezentowanych ok. 130 prac wytypowanych przez jury oraz organizatora konkursu, czyli Muzeum Częstochowskie. – Są to naprawdę prace na bardzo wysokim poziomie – zauważa Elżbieta Miszczyńska, etnograf, zastępca dyrektora Muzeum Częstochowskiego.

Wycinanki pierwotnie powstawały w środowisku wiejskim i nie spełniały funkcji użytkowej, a po prostu zdobniczą – służyły do dekoracji mieszkań.

Konkurs miał charakter otwarty dla osób powyżej 18 roku życia. Nieistotny był dorobek i wykształcenie artystyczne. Również tematyka i format były dowolne. Twórcy konkursowych prac wywodzą się nie tylko z naszego regionu, ale również z miejsc, gdzie tradycja przygotowywania wycinanek jest do dziś kultywowana, jak Kurpie, Łowickie, Lubelskie, Sieradzkie, Rawskie, Opoczyńskie i Kieleckie, oraz m.in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Lublina. Najstarsza wycinankarka miała 94 lata.

Muzeum Częstochowskie począwszy od 2000 r. organizuje konkursy poświęcone sztuce ludowej cyklicznie co 3 lata. W 2006 do konkursu zaproszeni zostali konkretnie rzeźbiarze i malarze, a w 2009 r. garncarze, tkacze, koronkarze, hafciarze i krawcy. W 2012 r. konkurs koncentrował się na wycinance polskiej i żydowskiej. W tym roku organizator nie zapraszał uprzednio wybranych twórców, ale zdecydował się na otwarty charakter konkursu.

– To jest wystawa wycinanek inspirowanych kulturą tradycyjną – mówi Elżbieta Miszczyńska. – W tym roku postanowiliśmy zaprosić również artystów nie będących twórcami ludowymi i poprosiliśmy o wykonanie takich wycinanek, które są kulturą polską szeroko rozumianą inspirowane. Ale nie tylko kulturą polską. Jeżeli ktoś postanowił zaczerpnąć do swoich prac inspirację z wycinanki niemieckiej czy białoruskiej, to oczywiście ocenialiśmy to bardzo pozytywnie.

Grand Prix w konkursie otrzymała Dorota Kędzior. I miejsce zajęła Anna Marczak, II – Monika Krajewska, III natomiast – Agata Seweryn. Przyznano również 8 wyróżnień. Jedną z nagród dodatkowych w VI Konkursie Sztuki Ludowej, dla Mirosławy Stefaniak, ufundowało Radio Fiat.

Prace można oglądać w Galerii Dobrej Sztuki (Muzeum Częstochowskie) przy al. NMP 47 do 29 listopada.

Krzysztof Rygalik