Podczas niedzielnego popołudnia (11 sierpnia) mury Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Wniebowstąpienia Pańskiego zostały szczelnie wypełnione przez częstochowskich mieszkańców. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać wyjątkowego koncertu w ramach VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Drugi z cyklu koncertów nosił tytuł „Zbłądzić pod strzechy…” i poświęcony był muzyce wybitnych polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki i Stanisława Hadyny. Ich utwory wykonane zostały w aranżacjach na zespół smyczkowy. Wykonawcą był Zespół Kameralny Filharmonii Częstochowskiej.

Główną rolą mojego męża było to, by z wielkich partii orkiestrowych, które u Moniuszki są bardzo rozbudowane, stworzyć wersję kameralną, która nie będzie uboższa, a wręcz ciekawsza w stosunku do oryginału. Myślę, że się to udało. Z Hadyną było nieco prościej i chcieliśmy uczcić także jego rok – mówi przedstawicielka zespołu, Katarzyna Cichońska.

Solistą koncertu był znakomity wokalista, Piotr Lempa:

Zgodziłem się, by tutaj przyjechać z dużą przyjemnością dlatego, że moje korzenie muzyczne sięgają Częstochowy. Studiowałem tu na Politechnice i stawiałem swoje pierwsze kroki artystyczne, m. in. w tym kościele w chórze “Collegium Cantorum” Janusza Siadlaka. Jak każdy człowiek, który jest wykształcony wokalnie m. in. w Polsce, bardzo cenię sobie twórczość Stanisława Moniuszki. Cieszy mnie fakt, że w obecnych czasach propagujemy tę polską muzyczną kulturę także za granicą.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej stał się już swego rodzaju tradycją, o czym mówi proboszcz parafii, ks. Adam Glajcar:

Ten festiwal jest można powiedzieć “dzieckiem” parafii. W tym roku po raz pierwszy ze swoją własną nazwą “Sola Musica”, która będzie już mu towarzyszyła. W tłumaczeniu dynamicznym – “jedynie muzyka”. Muzyka łączy i zachęca do wyciągnięcia ręki do drugiego człowieka, popatrzenia mu głęboko w oczy i powiedzenia: “jesteś moim bratem”. Ponadto mury świątynne dają pewnego smaku muzyce.

Kolejny koncert już za tydzień – 18 sierpnia. Wystąpi duet akordeonowy „Harmonium Duo”.

KF

Skip to content