„Złoty Parowóz” w Łazach

Kujawiaki, mazurki czy polki to tylko niektóre tańce możliwe do zobaczenia podczas II Ogólnopolskiego Turnieju Tańca „Złoty Parowóz Łazy 2021”. W sobotę, 4 września zawodnicy pojawią się na parkiecie hali sportowej „Klaudiusz” w Łazach.

Turniej organizowany będzie z zachowaniem obostrzeń związanych z pandemią. O punkty i medale zawalczy ponad 70 tancerzy z kilku ośrodków tanecznych z całego kraju. To drugi turniej organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Łazach. Pierwszy odbył się w 2019 przed pandemią.

– Będziemy gościć pary taneczne z całej Polski. Warto dodać, że w towarzyskiej formule turnieju zawodnicy tańczą w strojach wyjściowych (panowie spodnie, koszule i kamizelki, panie w sukienkach). Nie są to zatem stroje ludowe charakterystyczne dla danego etnograficznie regionu kraju – podkreśliła Stefania Wróbel, kierownik II Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich w Łazach.

Występy tancerzy będą oceniane przez profesjonalne jury. Rozgrywki taneczne podzielone będą na kategorie i klasy taneczne. O przynależności do wspomnianych klas zadecyduje wiek tancerza, natomiast o klasie tanecznej – punkty zebrane w rywalizacji turniejowej. Oceniać tancerzy będzie grono sędziowskie składające się z sześciu osób.

– Zawodnicy wystartują w poszczególnych kategoriach wiekowych od 7 lat do 60+. Najmłodsi zaprezentują się w dwóch tańcach. Starsi uczestnicy będą musieli przedstawić cztery tańce. Turniej będzie rozgrywany w dwóch blokach tanecznych: przedpołudniowym, który zaplanowano o godz. 10.00 i popołudniowym o godz. 15:00. Zmagania będzie oceniać profesjonalne jury złożone z sędziów-ekspertów Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. Najlepsze pary w poszczególnych kategoriach otrzymają m.in. medale złote, srebrne i brązowe – dodała Stefania Wróbel.

Organizatorami II Jurajskiego Turnieju Tańców Polskich o „Złoty Parowóz” – Łazy 2021 są: Miejski Ośrodek Kultury Łazy, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Kulturniak” oraz Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka”. Patronat honorowy nad turniejem objął burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

BNO

Skip to content