Znamy laureatów IV Konkursu Recytatorskiego poświęconego pamięci św. Jana Pawła II

DSCF3639

15 kwietnia w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie odbył się IV Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości i pamięci św. Jana Pawła II. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV – VI. – Ideą, która pojawiła się na samym początku – przy pierwszej edycji konkursu, było to, żeby przybliżyć dzieciom życie i twórczość naszego wielkiego rodaka, teraz już świętego Jana Pawła II. Myślę, że w jakimś małym stopniu udaje nam się to, bo doskonale wiemy, że te utwory są trudne, zwłaszcza poezja Papieża, a pomimo tego dzieci sobie świetnie z tym radzą. Zaczynają doskonale interpretować te utwory i – myślę – że przez to coraz lepiej rozumieją je. I chyba ten cel podstawowy, jaki przyświecał na samym początku organizacji tego konkursu, jest realizowany – mówił ks. Mariusz Jędrzejczyk, który jest współorganizatorem konkursu.
W IV edycji konkursu recytatorskiego udział wzięli 33 uczniowie z Częstochowy i regionu. – Przede wszystkim jestem dumna z liczby uczestników – tych, którzy zechcieli mówić teksty Jana Pawła II albo teksty o Nim. To wzrusza i to jest wspaniałe, że młodzi wciąż chcą poznawać Jana Pawła II – swoimi przeżyciami podzieliła się członek jury konkursowego Liliana Madejska, polonistka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie.
Dzieciom występującym na scenie towarzyszyły rozmaite emocje – od stresu po łzy szczęścia. Właśnie płaczem radości werdykt ogłaszający zwycięzcę przyjął laureat w kategorii wiekowej klas IV – VI Oskar Olewiński. – Temat Jana Pawła II przybliżyła mi proza. Dowiedziałem się o Nim bardzo wielu nowych rzeczy, które wcześniej nie były mi znane. (…) Starałem się jak najlepiej wystąpić i jestem bardzo szczęśliwy, że mi się to udało – wyznał tuż po ogłoszeniu wyników uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Olsztynie.
Kolejne miejsca w tej kategorii wiekowej zdobyły Małgorzata Żóławska – miejsce II oraz Emilia Szeląg – miejsce III. W kategorii klas I – III podium przedstawia się następująca: I miejsce – Wiktoria Naskręcka, II – Anna Popęda, III – Zuzanna Kopera.