78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W związku z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej wicewojewodowie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających początek tego najkrwawszego w dziejach konfliktu zbrojnego.

I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wraz z wiceprezydentem miasta Katowice Mariuszem Skibą odwiedzili miejsca pamięci związane z II wojną światową. Złożyli kwiaty na Rynku Katowic, pod pomnikiem harcerek i harcerzy poległych w latach 1939-45, tablicą pamiątkową przy ul. Matejki 3. Udali się też pod obelisk ku czci harcerek i harcerzy przy Wieży Spadochronowej w Parku Kościuszki, odwiedzili na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej mogiłę wojenną powstańców śląskich, harcerek i harcerzy pomordowanych w 1939 r., a także na cmentarzu parafialnym w Podlesiu grób 37 Polaków zamordowanych w 1939 roku w lesie w dzielnicy Zarzecze. W uroczystościach udział też wzięli kombatanci.

II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka po południu weźmie udział w Mszy Polowej oraz uroczystości patriotycznej w Mokrej w gminie Miedźno, upamiętniającej stoczoną tam w pierwszym dniu wojny bitwę. W starciu, w którym stroną polską dowodził płk Julian Filipowicz, Niemcy stracili ponad 100 pojazdów pancernych i czołgów, a zaginęło, zostało rannych lub śmierć poniosło około 800 niemieckich żołnierzy. Polska formacja kawaleryjska także poniosła znaczne straty wynoszące ponad 500 zabitych i rannych.

Z kolei w rocznicowych uroczystościach w Węgierskiej Górce weźmie udział Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŚUW. W imieniu wicewojewody Jana Chrząszcza złoży kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie schronu „Wędrowiec”. Uroczystości upamiętniają bohaterską obronę Węgierskiej Górki w pierwszych dniach września 1939 roku, a także rocznicę stracenia partyzantów w Żabnicy oraz żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

1 września 1939 roku III Rzesza Niemiecka, bez wypowiedzenia wojny, zaatakowała Polskę, doprowadzając do wybuchu II wojny światowej. Podczas kampanii wrześniowej, trwającej od 1 września do 5 października 1939 roku, wojsko polskie w obronie niepodległości prowadziło walki zbrojne przeciw wojskom niemieckim, a od 17 września również przeciw wojskom ZSRR. Podczas II wojny światowej życie straciło kilkadziesiąt milionów osób, zarówno wśród żołnierzy, jak i ludności cywilnej. Te największe w historii działania wojenne, w których uczestniczyło ogółem 61 państw, trwały do 1945 roku.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content