Basen odkryty w Żarkach zyskuje na popularności

Gmina Żarki oddała w tym roku do użytku basen odkryty, którego popularność rośnie z tygodnia na tydzień. Nowa infrastruktura, obecność ratowników i darmowy wstęp to z pewnością wielkie atuty żareckiego obiektu.

Kąpielisko w Żarkach nie jest nowe. Jego historia sięga już blisko 60 lat. Co ciekawe, wypoczynek w tamtych okolicach był modny już w XX-leciu międzywojennym. O szczegółach ponownego oddania obiektu do użytku opowiada burmistrz gminy Żarki, Klemens Podlejski:

Udało nam się w ubiegłym roku gruntownie wyremontować basen odkryty w Żarkach, który funkcjonował od początku lat 60-tych. Basen zasilany jest z rzeki Leśniówki, wodą ze źródła obok klasztoru o. Paulinów w Leśniowie. […] Obiekt jest wyposażony w pełną infrastrukturę.

O bezpieczeństwo na basenie w Żarkach dba czterech ratowników. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce z początkiem kalendarzowego lata:

26 czerwca udało nam się tak symbolicznie otworzyć basen. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Korzystanie z basenu jest bezpłatne. Taka tradycja była już od 60 lat, że tu nie płaciliśmy. Pogoda dopisuje, jest duży teren, piękna plaża, sosnowy las. Dobre miejsce do wypoczynku.

Gmina Żarki leży na skrzyżowaniu wielu popularnych szlaków turystycznych, zarówno rowerowych jak i pieszych. Ponadto bliskość sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej czyni z Żarek małe centrum pielgrzymkowe. Żarki, z uwagi na położenie w granicach Jury-Krakowsko-częstochowskiej, są gminą przede w wszystkim turystyczną. Otwierając basen i dbając o to, żeby korzystanie z niego było bezpłatne, władze gminy zdeklasowały wiele podobnych obiektów w regionie, udowadniając przy okazji, że na turystykę patrzą z perspektywy turysty, a nie zysku.

Skip to content