Co wiesz o Grobie Nieznanego Żołnierza?

Fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

2 listopada obchodziliśmy 95 rocznicę odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza. W związku z jubileuszem Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ogłosił konkurs wiedzy historycznej.

Od 3 do 13 listopada, z wyjątkiem weekendu, na Facebooku i Twitterze Urzędu publikowane będzie jedno pytanie. Trzy osoby, które jako pierwsze prześlą w wiadomości prywatnej prawidłową odpowiedź, otrzymają nagrodę – strategiczną grę planszową “Zadwórze 1920”. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że bitwa ta jest nierozerwalnie związana z Grobem Nieznanego Żołnierza, a sama gra inspirowana jest prawdziwymi zdarzeniami z walki z bolszewikami.

– Pod Zadwórzem zginął Konstanty Zarugiewicz, którego ciała nigdy nie odnaleziono. 95 lat temu jego matka Jadwiga wskazała mogiłę nieznanego żołnierza, który spoczywa dziś w Grobie Nieznanego Żołnierza. Niech ta gra przypomina o tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Koncepcja tej gry to odwzorowanie tego, co działo się 17 sierpnia 1920 roku. Oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Zajączkowskiego przez blisko 11 godzin, odpierały ataki konne Siemiona Budionnego. Bitwa ta nazywana jest polskimi Termopilami. Ochroniła Lwów przed zajęciem przez bolszewików.

Choć bój o Zadwórze wygrali bolszewicy, gra strategiczna może zakończyć się innym wynikiem. Od 3 listopada na kontach Urzędu w social mediach ogłaszanych będzie sześciu laureatów konkursu – po trzech na Facebooku i Twitterze. Każdy laureat otrzyma egzemplarz limitowanej edycji gry planszowej “Zadwórze 1920”. Jedna osoba może zdobyć nagrodę maksymalnie trzykrotnie (niezależnie od tego, czy uczestniczy w konkursie na jednym czy na obu mediach społecznościowych).

Regulamin konkursu “Co wiesz o Grobie Nieznanego Żołnierza” dostępny jest tutaj. 

ABK/IAR