Źródło: www.saferinternet.pl

Internet bardzo ułatwił nam życie, a komunikacja i edukacja stały się o wiele łatwiejsze. Nie zapominajmy jednak, że sieć może być niebezpiecznym miejscem. Właśnie dlatego w Polsce i na świecie, 9 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to akcja organizowana od 2004 roku, w Polsce obchodzony jest już po raz siedemnasty. W tym roku jego hasło to „Działajmy razem”.

Celem tego dnia jest przede wszystkim propagowanie bezpiecznych działań w Internecie. Jest on skierowany głównie do dzieci i młodzieży, ale także do rodziców, nauczycieli i wychowawców. O tym jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z sieci mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

Przede wszystkim należy zabezpieczyć swój komputer i telefon, zainstalować program antywirusowy, nie klikać w nieznane linki, nie otwierać wiadomości od nieznajomych i pamiętać, że nikt w sieci nie jest anonimowy. Zanim się cokolwiek opublikuje trzeba się dwa razy zastanowić. Nie należy nikomu ubliżać, ani hejtować. Trzeba użyć wyobraźni i empatii, by wczuć się w sytuację osoby, do której kierowane są te słowa. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie informacje przekazywane za pośrednictwem Internetu są prawdziwe.

Pomimo wielu dobrodziejstw, w sieci mogą czekać na nas zagrożenia. Instalacja złośliwego oprogramowania, hejt, pornografia i oszustwa – to tylko niektóre z niebezpieczeństw, na które możemy się natknąć. Należy także uważać na treści wrzucane przez nas do sieci z prostego powodu: w Internecie nic nie ginie. Cokolwiek opublikujemy, zostanie tam na zawsze. Ważną rolę w przekazywaniu wiedzy o Internecie najmłodszym odgrywają osoby, której je wychowują:

Bardzo ważną rolę w uświadamianiu o zagrożeniach odgrywają rodzice i nauczyciele. Na ich barkach spoczywa ciężar wprowadzenia małoletnich do wirtualnego świata. Rzeczywistość, w której funkcjonujemy, nie pomaga nam w ograniczeniu czasu spędzanego w Internecie. Większość naszego życia spędzamy wirtualnie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby poznać podstawowe zasady bezpiecznego surfowania.

Jednym z działań podejmowanych podczas DBI jest organizowanie konferencji. Omawiane są na niej tematy związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami Internetu. Organizatorzy dnia zachęcają również do włączenia się w akcję placówek edukacyjnych, firm czy osób prywatnych. Można to zrobić przez organizację lokalnych inicjatyw jak np. kampanii informacyjnych czy konkursów. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa zachęca się, aby tego typu akcje odbywały za wykorzystaniem Internetu.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę. Na stronie www.saferinternetday.org możemy znaleźć pełną listę zaangażowanych w akcję państw, instytucji oraz działań, które podjęły.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content