Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zapraszają młodzież do udziału w VI Festiwalu piosenki „O wolności”. Konkurs odbywa się w formie przeglądu muzycznego, a zgłoszenia uczestników trwają do 15 marca.

Celem wydarzenia jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów, a także sylwetek ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 10 do 24 roku życia. Zadaniem uczestników jest wykonanie jednego utworu muzycznego o treści inspirowanej historią Polski po II wojnie światowej, o czym mówi Aleksandra Korol-Chudy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach:

– Wyszliśmy z założenia, że poprzez muzykę oraz treści utworów, które powstawały w latach 70. i 80. XX wieku, można się też sporo o historii nauczyć. Jest młodzież, która posiada talent artystyczny i w ten sposób mogłaby o historii mówić. Chcieliśmy też zachęcić uczestników do poznawania twórczości tamtego okresu. Wielu artystów tamtego okresu walczyła z cenzurą, pokazywała treści wolnościowe.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2017 roku, a w projekcie uczestniczyły osoby z różnych miast Polski. Od 2 lat wydarzenie organizowane jest dwuetapowo:

– Zawsze mięliśmy bardzo dużo zgłoszeń. Na nasz Festiwal przyjeżdżali wszyscy, którzy się zgłosili. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że nie jesteśmy w stanie wszystkich zaprosić – zgłoszenia napływały do nas z całej Polski. Nie byliśmy w stanie wszystkich przesłuchać, dlatego wprowadziliśmy preeliminacje. Odbywają się one online. Prosimy uczestników do przesłania nam zgłoszenia wraz z nagranym utworem. Może być on nagrany nawet telefonem jako filmik. Nasze jury wybiera następnie grupę, która trafia do finału. Uczestnicy finału zapraszani są do Katowic na scenę Teatru Śląskiego.

Do udziału zaproszeni są zarówno soliście, jak i całe zespoły. W zgłoszeniu należy podać liczbę uczestników, wybrany do zaprezentowania utwór oraz wymagania sprzętowe. Ogłoszenie listy wykonawców zakwalifikowanych do II etapu odbędzie się 31 marca.

ABK

Skip to content