Festyn z okazji stulecia Parafii Świętej Rodziny w Pankach

Co najmniej sto powodów do radości i świętowania miała w ten weekend Parafia Świętej Rodziny w Pankach. Wszystko za sprawą stulecia jej istnienia.

Z tej okazji już od piątku rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe, które zainaugurowała wieczorna Msza św. Zaraz po niej odbył się wieczór uwielbienia oraz występ zespołu 77 FM Formacja z Mocą.

– Cieszy mnie niezmiernie, że należę do tej wspólnoty parafialnej, która od samego początku bardzo mocno była zaangażowana i mobilizowana. Ludziom mieszkającym tutaj zależało, aby mieć własną świątynię. Do momentu powstania parafii musieli przemierzać duże odległości, aby uczestniczyć w modlitwie. W Truskolasach była parafia licząca prawie 10 tys. wiernych, przez co kapłanom trudno było przyjmować dodatkowych wiernych – powiedział proboszcz parafii, ks. Eugeniusz Sikorski.

Pierwszym proboszczem, który tworzył tę parafię i budował kościół, był ks. Antoni Mietliński, który w latach 1949-1954 wybudował także monumentalny kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy Placu Wieluńskim w Częstochowie.

– Uczciliśmy go, poprzez wmurowanie w przedsionku kościoła tablicy, będącej wyrazem wdzięczności całej wspólnoty parafialnej za to, że był tworzącym parafię i budowniczym kościoła. Był on więźniem obozu w Dachau, bardzo wiele przecierpiał. Bardzo angażował się  w życie parafii oraz tworzenie nowej wspólnoty. Dużo się tym miejscu działo, zarówno pod względem religijnym, jak i kulturalnym – dodał proboszcz.

Dzięki tej niezwykłej historii w sobotę parafia miała okazję wziąć udział w jubileuszowym festynie.

– Mamy tu wiele różnych atrakcji, wśród nich jest loteria fantowa i występy znanych śpiewaków, takich jak Magda Anioł i grupa „Wyrwani z niewoli”. Śpiewało także dwóch raperów. Występują również dzieci ze szkół podstawowych w Pankach i występ zespołu koła gospodyń wiejskich „Lawenda” z Przystajni. Mamy warsztaty z wyrobów ceramicznych oraz warsztaty taneczne – kontynuował.

Słów radości nie kryli też sami parafianie, którzy wspólnymi siłami przyczynili się do zorganizowania imprezy.

– Ks. proboszcz poprosił, abym napisał specjalne podziękowanie, co było dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Bardzo się cieszę, że możemy żyć w tych czasach i świętować to stulecie – mówił Krzysztof Sroka, radny w gminie Panki.

Obchody setnej rocznicy powstania parafii w Pankach zakończyła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w niedzielę o godz. 11:30. Była ona okazją do podziękowania za 100 lat istnienia parafii oraz do błogosławieństwa na rozpoczęcie kolejnego stulecia.

Zapraszamy do wysłuchania Mszy na antenie Radia Fiat.

BNO

Skip to content