Zarówno Święta Bożego Narodzenia jak i Święta Wielkiej Nocy mają swoje tradycje kulinarne. Potrawy, które od dawien dawna pojawiały się na stołach w okresie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, zaprezentowały w sobotę 6 kwietnia w Mstowie przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z regionu częstochowskiego. Świąteczne specjały przygotowały m.in. gospodynie z gmin Poczesna, Dąbrowa Zielona, z Kościelca, Przyrowa czy Koziegłów. O wydarzeniu opowiedział jego gospodarz, wójt Gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz:
– Już dziś możemy się wczuć w klimat Wielkiejnocy. Pięknie przystrojone stoły przez Koła Gospodyń Wiejskich. Przyjechało ich kilkanaście, z siedmiu gmin. Myślę, że dobrze, że możemy się co rok spotkać w innej gminie, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami.
Jednym z gości honorowych Prezentacji Stołów wielkanocnych była europoseł Jadwiga Wiśniewska, która niezwykle ciepło wypowiadała się o działalności Kół Gospodyń Wiejskich:
– Panie z Kół Gospodyń Wiejskich są gwiazdami nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia. Dlatego, że to kobiety zaradne, gospodarne, rozsądne, które mają tę niezwykłą umiejętność wiązania końca z końcem. Tak więc to dzisiejsze spotkanie jest kolejnym dowodem na to, że nie do zastąpienia jest ich talent, ich poczucie humoru, ich radość z życia.
Prezentacje Stołów Wielkanocnych uświetniły występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Mstowie. Wydarzenie zakończyło się degustacją przygotowanych świątecznych potraw.

ZD

Skip to content