IMGW: rośnie anomalia średniej temperatury dla września

Klimatolodzy podnieśli wartość anomalii średniej temperatury dla września. Obecnie wynosi ona 3,8 dziesiątych stopnia Celsjusza.

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski powiedział, że z uwagi na wyżową pogodę, anomalia może jeszcze wzrosnąć. “Wrzesień cały czas jest ekstremalnie ciepłym miesiącem i teraz anomalia średnia miesięczna jest aż o 3,8 dziesiątych stopnia wyższa od normy. To jest najcieplejszy wrzesień od początku pomiarów meteorologicznych w Polsce i to się nie zmieni aż do końca tego miesiąca. Mało tego, możliwe że ta wartość będzie jeszcze wyższa, że podskoczy nawet do 4 stopni, a to za sprawą ciepłych mas powietrza, które właśnie są nad Polską” – mówił Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW poinformował, że na wszystkich stacjach meteorologicznych obserwowana jest dodatnia anomalia temperatury maksymalnej. Dziś na przeważającym obszarze kraju wyniesie ona 5 stopni Celsjusza, ale jutro będzie dużo wyższa. “W czwartek w Olsztynie, Chojnicach, Zielonej Górze, w Toruniu i w Wieluniu temperatura maksymalna będzie wyższa o 10 stopni Celsjusza niż powinna być zanotowana – to jest taka wartość średnia wyliczona na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat” – powiedział Grzegorz Walijewski.

Klimatolodzy podają, że tak wysokie temperatury o tej porze roku zdarzają się niezwykle rzadko. “Otrzymujemy zdjęcia od internautów przedstawiające, jak na takie przedłużenie lata reaguje natura” – mówił rzecznik IMGW. “Pokazują nam, że z powrotem zakwitł kasztanowiec. Mamy drzewo, na którym są owoce, ale jednocześnie nowe kwiaty. Zakwitły krzewy, które powinny kwitnąć raz w roku w naszej długości i szerokości geograficznej” – zwracał uwagę Grzegorz Walijewski.

Źródło: IAR

Skip to content