Kolędowanie z Antkiem Smykiewiczem w Gidlach

W samo południe 7 stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej rozpoczęła się Msza św. w intencji wszystkich chorych, po której do wspólnego kolędowania zaprosił wszystkich obecnych w kościele Antek Smykiewicz. Świątynia wypełniona tego dnia mieszkańcami Gidel i okolicznych miejscowości stała się na ponad godzinę sceną, na której wystąpiły zarówno dzieci jak i dorośli. Śpiewano zarówno znane wszystkim kolędy i pastorałki, ale artysta zaprezentował również kilka świątecznych utworów ze swojego repertuaru. Kolędowanie z Antkiem Smykiewiczem było, jak podkreślał o. Andrzej Konopka, przeor gidelskiego klasztoru, powrotem do tradycji wspólnego radowania się z Narodzenia Pańskiego:
– Wrócę do starego wspomnienia. W dzieciństwie nie było takich ferii zimowych, ale była długa przerwa w szkole do Trzech Króli. I ksiądz zapraszał nas, żebyśmy przychodzili do szopki śpiewać. Z dzieciństwa pamiętam to właśnie śpiewanie, takie małe dzieciary, które stały przy żłóbku dzień w dzień. Księdzu nie przeszkadzało, że my się przy tym żłóbku kopiemy, bijemy, myśmy śpiewali. Myśmy się wtedy nauczyli tych kolęd. W domach coraz mniej kolędujemy, więcej słuchamy. Ja często łapię się na tym, że słucham kolęd. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy mają jeszcze takie możliwości – śpiewajcie. To jest najpiękniejsza forma i modlitwy i łączenia się ze sobą.
Na kolędowanie z Antkiem Smykiewiczem zaprosili Ojcowie Dominikanie, Lasy Państwowe: Nadleśnictwa Gidle, Herby, Kłobuck, Koszęcin, Złoty Potok, Hotel Luksor, Wydawnictwo św. Filipa Apostoła, Fundacja Wiara i Książki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl.

ZD

Skip to content