Muzeum Stomatologii zaprasza na wystawę historii medycyny do Piotrkowa Trybunalskiego

W sobotę 14 maja Muzeum Stomatologii z Częstochowy zaprezentuje w Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim wystawę narzędzi medycznych, które były używane na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat. Wydarzenie to będzie prawdziwą gratką zarówno dla miłośników historii jak i pasjonatów medycyny.

Podczas wystawy zostanie także wygłoszona prelekcja na temat tego jak wyglądała sztuka dentystyczna na przestrzeni dziejów. Na wydarzenie zaprasza jego organizator i prelegent oraz właściciel Muzeum Stomatologii, dr Piotr Kuźnik:

W sobotę o godz. 17:00 zapraszam Państwa na wystawę w Piotrkowie Trybunalskim, więc niedaleko Częstochowy – tylko 80 kilometrów. W pięknym miejscu, w Zamku Królewskim. Wystawa będzie poświęcona oczywiście historii stomatologii. Będę przedstawiał tam przedmioty pochodzące od epoki rzymskiej (to będą pierwsze instrument,y nie znaczy, że stomatologiczne ale ogólnomedyczne, bo jeszcze wtedy stomatologii nie było) do czasów PRL-u. Będzie to taka podróż w czasie przedstawiająca całą ewolucję stomatologii w przeciągu 2500 tysiąca lat.

Dr Piotr Kuźnik uchylił rąbka tajemnicy wobec tego, co będzie można zobaczyć na wystawie w Piotrkowie Trybunalskim. Osobom dobrze pamiętającym czasy PRL-u wystawa z pewnością obudzi wspomnienia z młodości:

W czasie wystawy będę przedstawiał różne przedmioty zarówno ze stomatologii, jak i z higieny jamy ustnej. Będą pierwsze pasty do zębów firmy Colgate z 1896 roku, będą także pasty do zębów, które wiele osób jeszcze pamięta np. Biniwę, Pomorin, Biały Ząbek, pochodzące z PRL-u. I wiele innych przedmiotów, które jeszcze gdzieś tam w naszej pamięci zostały.

Częstochowskie Muzeum Stomatologii jest jedyną tego typu instytucją w Polsce. Dr Piotr Kuźnik oprócz przedmiotów związanych z zawodem lekarza dentysty, kolekcjonuje także zabytkowe narzędzia medyczne z innych dziedzin lecznictwa. Część tej kolekcji można zobaczyć w jego gabinecie przy ul. Jasnogórskiej 92.

Skip to content