W poniedziałek 12 grudnia w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie odbyła się gala „Barwy Wolontariatu”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Agape” oraz Fundację dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II. Wręczono osiem statuetek dla najbardziej pracowitych wolontariuszy Częstochowy i regionu.

Do udziału w 16. edycji plebiscytu zgłoszono ponad 40 osób. Zwykle zgłoszeń dokonywały organizacje i podmioty pomocowe, które z pomocy wolontariuszy korzystają. O szczegółach plebiscytu mówi Kazimierz Słobodzian, prezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Agape” i jeden z głównych organizatorów gali:

Nagrodziliśmy najaktywniejszych wolontariuszy, którzy na co dzień pomagają w organizacjach pozarządowych, w placówkach pomocy społecznej, angażują się w wolontariat szkolny, w ramach kół wolontariatu – przeróżne kategorie, przeróżni aktywni wolontariusze., Chcieliśmy pokazać w ten sposób, że wolontariat jest wielobarwny i każdy może dla siebie znaleźć przestrzeń, w której będzie aktywny.

W plebiscycie było pięć kategorii, w których zgłaszano wolontariuszy: wolontariat młodzieżowy, wolontariat dorosłych i seniorów, koordynator wolontariatu, zespoły wolontariuszy oraz wolontariat międzynarodowy, dotyczący zwłaszcza osób zza granicy, które pomagają w Częstochowie. Ponadto był szereg kryteriów, w oparciu o które jury nadawało punkty:

Kryteria to przede wszystkim jak często wolontariusz angażuje się w danej organizacji. Oceniana była też innowacyjność, systematyczność oraz rodzaj zaangażowania. Mieliśmy w tym roku około 40 zgłoszeń, więc wybór nie był łatwy.

W tegorocznym plebiscycie wręczono osiem statuetek „Barwy Wolontariatu”. W kategorii młodzieżowej nagrodzono Igę Bekus, opiekującą się osobami niepełnosprawnymi w Domu Pomocy Społecznej w Poraju.

W kategorii wolontariatu osób aktywnych zawodowo statuetkę odebrała Dorota Dymińska, zaangażowana na co dzień w Fundacji „Przyjaciel z Sercem”, w której m.in. motywuje niepełnosprawnych do aktywności sportowej i przygotowuje ich do startu w paraolimpiadach. W tej kategorii nagrodzono także Marka Gajeckiego, który udziela w ramach działań częstochowskiego Stowarzyszenia „Dla Rodziny” darmowych porad prawnych. Kolejnym nagrodzonym w tej kategorii jest Zdzisław Stypuła, który pomaga w Schronisku dla Bezdomnych w Mariance Rędzińskiej.

W kategorii koordynatora wolontariatu statuetkę odebrał Dominik Nienartowicz z Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II. Zajmuje się on nie tylko koordynowaniem, ale także organizuje szkolenia, podczas których młodzi ludzie mogą nabywać wiedzę i doświadczenie m.in. w obszarze medialnym.

W kategorii grup wolontariuszy nagrodzono zespół seniorów, działających charytatywnie od blisko 10 lat przy parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie, gdzie prowadzą punkt pomocy oraz punkt wydawania żywności. Drugą statuetkę w tej kategorii wręczono przedstawicielom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach. Placówka prowadzi wiele własnych projektów, do których angażuje dzieci młodzież ze szkoły podstawowej. Trzecią otrzymało natomiast koło wolontariackie, działające przy Szkole Podstawowej nr 29 w Częstochowie.

Ponadto nagrodzono także pięciu wolontariuszy z włoskiej miejscowości Foggia, którzy angażują się w pomoc m.in. w opiece nad ukraińskimi dziećmi, przebywającymi w Świętej Puszczy.

Barwy Wolontariatu 2022

Skip to content