Niedziela 29 sierpnia była szczególna dla młodzieży z Choronia. Właśnie w tym dniu przyjęli oni Dary Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył oraz wygłosił Homilię biskup Andrzej Przybylski. Całość uroczystości połączona była z odpustem parafialnym.

W poruszającym nauczaniu biskup poruszył kwestię świętości, bycia zbawionym. W tym celu przywołał przykład Świętego Jana Chrzciciela oraz św. Augustyna. Na początku przypomniał słowa do młodzieży Świętego Jana Pawła II:

-Pamiętam jak św. Jan Paweł II mówiąc do młodzieży o tajemnicy świętości. Przyznał się szczerze, że święci go zawstydzają, kiedy czytam ich życiorysy, kiedy przypominam sobie jak się modlili, jacy byli, ile oddali dla Boga. Myślę, że każdy by się mógł do tego przyznać. Święci nas zawstydzają. Moglibyśmy się trochę zawstydzić patrząc na nas, na naszą wiarę. Kiedy nie chce nam się wstać, czy przyklęknąć wieczorem. Chodzi o kilka minut, rozmowy z Bogiem.

Fot. Radio Fiat

Wielu mogłoby zadać sobie pytanie, jak zostać świętym. Jest kilka kroków. O jednym z nich mówi kaznodzieja:

-Myślę, że najważniejsza pierwsza rzecz, kiedy rodzi się święty to poznanie Boga. Zauważcie, że wielu świętych na początku byli grzesznikami. Nie znali Jezusa. Nigdy go nie poznali. Nie zadali sobie trudu, żeby poznać jego słowo. Dopóki Go nie znali to nie szli za Bogiem. Czasem się z niego śmiali. Jan Chrzciciel miał dar od Boga, aby spośród tłumu rozpoznać Baranka Bożego. Pierwszy powiedział: “Ja nie jestem godzien rozwiązać mu sandałów. On jest Baranek Boży. On jest Mesjasz.” To była siła Jana Chrzciciela…

Fot. Radio Fiat

Podsumowując swoje rozważania zwrócił się do wszystkich wiernych.

– Każdy z nas może być święty, bo każdy z nas jest otwarty na Pana Boga i do każdego z nas chce przyjść Jego Duch Święty z Darami. Tylko go przyjmijmy. Powalczymy o Boga w naszej codzienności. Znajdźmy czas na poznawanie Boga. Tylko bądźmy blisko Boga.

Fot. Radio Fiat

Z racji tego, że była to również Msza św. odpustowa, została ona zakończona litanią. Całą Homilię Biskupa Andrzeja Przybylskiego można odsłuchać tutaj.

Skip to content