Policyjny dron, który jest na wyposażeniu kłobuckiej komendy od dwóch lat, pomógł namierzyć czterech nastolatków, którzy doprowadzili do pożaru traw. Szybka reakcja mundurowych umożliwiła szybkie opanowanie ognia.

Więcej o akcji mówi, podkom. Marlena Wiśniewska z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku:

Do zdarzenia doszło w poprzedni czwartek, policyjni operatorzy drona podczas wspólnego patrolu na terenie gminy Opatów zauważyli dym wśród suchych traw. W pobliżu znajdowały się uprawy zbóż. Mundurowy skierował drona bliżej i zobaczył czterech chłopców podkładających ogień. Szybko przekazał informacje dyżurnemu, który na miejsce wysłał straż pożarną. Dzielnicowy wsiadł do radiowozu i ruszył w stronę chłopców, którzy zaczęli już uciekać na rowerach. Będąc w stałym kontakcie z drugim policjantem, który wciąż obserwował sytuację z powietrza, wiedział, gdzie ukryli się chłopcy.

Zaskoczeni nastolatkowie przyznali się do podłożenia ognia. Tłumaczyli, że chcieli tylko rozpalić ognisko:

Niestety nie przewidzieli, że susza i wiatr doprowadzą do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia. Nieuważne działanie mogło doprowadzić do pożaru pobliskich upraw zbóż. Sprawą nieodpowiedzialnych nastolatków zajmie się teraz sąd rodzinny.

W okolicznych lasach brak opadów sprzyja wysuszaniu ściółki, w związku z czym na terenach zielonych istnieje zagrożenie pożarowe. Szczegóły przedstawia mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– Z pewnością w związku z suszą wzrasta zagrożenie pożarowe również na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Od początku roku miało miejsce blisko 500 pożarów traw i nieużytków rolniczych. W lasach również coraz częściej poziom zagrożeń sięga najwyższych progów. Patrząc na obecną sytuację nie dostrzegamy wzrostu zagrożenia, ani liczby pożarów, ale musimy mieć na uwadze, że w przypadku długotrwałych upałów może się to zmienić.

Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione. Może spowodować trudny do ugaszenia pożar zagrażający życiu zwierząt i ludzi. Pamiętajmy również, aby grille i ogniska rozpalać wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.

Skip to content