Potrącenie nastolatka na przejściu dla pieszych. Policja przypomina o bezpieczeństwie

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 28 lipca w Wieluniu. Przejeżdżający na hulajnodze przez przejście dla pieszych 12-latek został potrącony przez kierującego samochodem 19-latka. Potrącony chłopiec trafił do szpitala.

Sytuacja miała miejsce na ul. Andrzeja Struga. 12-letni chłopiec został potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych. Szczegóły drogowego zdarzenia podaje st. asp. Katarzyna Grela, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu:

– Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 19-latek kierujący seatem potrącił przejeżdżającego na hulajnodze przez przejście dla pieszych chłopca. 12-latek doznał obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący seatem był trzeźwy. Wyjaśniane są wszelkie szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Policja przypomina również, że w tym roku zostały wprowadzone przepisy m.in. zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Dotyczą one zarówno osób kierujących pojazdami, jak i przechodniów, dodaje Katarzyna Grela:

Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo za wyjątkiem tramwaju. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Zabrania się wchodzenia na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Ważną zmianą jest zakaz używania telefonu i innego sprzętu elektronicznego podczas przechodzenia i wchodzenia na jezdnię, przejście dla pieszych lub torowisko – wyjaśnia Katarzyna Grela.

W związku z wprowadzonymi w przepisach zmianami, m.in. na przejściu dla pieszych przed ścieżką prowadzącą do Galerii Jurajskiej możemy przeczytać napis “Odłóż telefon i żyj”.

Fot. Radio Fiat

Wakacje to okres, podczas którego często dochodzi do wypadków drogowych. Bazując na danych opublikowanych na stronie Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, na dzień 31 lipca, liczba wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym podczas tegorocznych wakacji wynosi 225. Policyjną mapę wypadków drogowych można znaleźć m.in. pod adresem czestochowa.policja.gov.pl.

WB

Skip to content