W niedzielę Zesłania Ducha Świętego mieszkańcy Radomska uczestniczyli w procesji z relikwiami św. Jadwigi Królowej z kolegiaty św. Lamberta do parafii św. Jadwigi Królowej, kończącej tym samym Radomszczańskie Dni Rodziny.

Wierni już od kilkunastu lat przemierzają ulice miasta, by oddać hołd królowej Polski i ich patronce. W procesji szedł również bp Andrzej Przybylski. – W tym roku mija dokładnie dwadzieścia lat, kiedy Stolica Apostolska, z upoważnienia św. Jana Pawła II zgodziła się na to, żeby św. Jadwiga była patronką tego miasta. Myślę, że to jest bardzo zaszczytne i ważne wydarzenie, dlatego celebrujemy to każdego roku. Ten z nas, kto choć trochę zna postać i życiorys św. Jadwigi Królowej wie, że właściwie wszystko w niej jest ważne, to jak sprawowała władzę, jej wrażliwość na ubogich, jej zainteresowanie nauką i szkolnictwem. Wspominanie takiej postaci jest niesłychanie ważne.

Organizatorem i pomysłodawcą Radomszczańskich Dni Rodziny jest Tadeusz Olczyk, który zdradza, czy organizacja takiego przedsięwzięcia wiąże się z dużymi trudnościami. – To jest już dwudziesta taka procesja i tradycja pozwala nam na to, że jesteśmy corocznie dobrze przygotowani, role są przydzielone. Myślę, że już dzisiaj nie sprawia nam to dużej trudności.

W procesji szły rodziny, księża i przedstawiciele różnych grup społecznych. Delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego mówi, kim jest dla nich św. Jadwiga. – Rok temu szliśmy w procesji, w tym roku jesteśmy na samej Mszy św. Dla mieszkańców Radomska św. Jadwiga przede wszystkim jest patronką, jest królową Polski i jest dla nas bardzo ważna.

Bp Andrzej Przybylski w homilii pochylił się nad postacią św. Jadwigi, która jest przykładem świadectwa i wiary. – Przypomnę jeszcze jedną historię znaną z biografii św. Jadwigi Królowej. Na swoim królewskim pierścieniu, który jednocześnie był pieczęcią, miała dwa słynne inicjały: MM — Maria i Marta. Kontemplacja i działanie, wiara i życie.

Stacjami procesji były miejsca, które oznaczały wybrane łaski królowej Polski. Wierni zatrzymali się przed Urzędem Miasta, który symbolizował wzór sprawiedliwej władzy. Kolejną stacją było I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego, tam św. Jadwiga została przypomniana jako krzewicielka oświaty i kultury. Trzecią stacją była przychodnia lekarska, przed którą wierni modlili się przez wstawiennictwo św. Jadwigi, opiekunki cierpiących i ubogich.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content