Ruszyły prace nad zaprojektowaniem obwodnicy Blachowni

Źródło: GDDKiA

Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystartowała z projektem „100 obwodnic”. W ramach tego projektu, zapadły już decyzje na budowę pięciu obwodnic w województwie śląskim. Jedna z nich odciąży ruch w Blachowni i Herbach.

Został już rozstrzygnięty przetarg na przygotowanie opracowania projektowego budowy obwodnicy Blachowni. Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA wyjaśnia szczegóły:

Umowę podpisaliśmy z firmą „Trakt” na kwotę prawie 4 milionów złotych. 39 miesięcy całość usługi ale 32 miesiące na wykonanie tego opracowania projektowego, natomiast 7 miesięcy przeznaczyliśmy na wsparcie zamawiającego już na etapie procedury przetargowej na wykonanie robót.

Na chwilę obecną wiadomo, że obwodnica Blachowni będzie częścią nowego szlaku drogi krajowej nr 46. Ale czy wiadomo którędy ten nowy szlak drogi zostanie wytyczony?

Jeszcze nie jesteśmy w stanie określić jak dokładnie będzie przebiegała ta obwodnica. Bo właśnie ta dokumentacja [która była przedmiotem przetargu – przyp. Red.] zawiera te opracowania wstępne. To zadanie będzie realizowane w systemie „Projektuj i buduj” i następny przetarg będzie właśnie dotyczył zaprojektowania i wybudowania tej obwodnicy. Z tego co pamiętam, to realizacja tej obwodnicy czyli fizycznie wbicie łopaty i praca ma się odbyć w latach 2025-2028.

Jedyne co wiadomo na temat nowego szlaku to założenia, które precyzują, że nowy szlak DK46 ma prowadzić do drogi ekspresowej S11 i ma przebiegać przez tereny leśno-rolnicze, jak najmniej zurbanizowane.

Pierwsze prace nad budową odcinka blachowskiego rozpoczną się najwcześniej za 4 lata.

RG

Źródło: GDDKiA
Skip to content