Samorządowcy 27 kwietnia upamiętnili Powstańców Śląskich

Fot. Radio Fiat

Dzisiaj w Częstochowie odbywały się obchody upamiętniające Powstania Śląskie. Z tej okazji samorządowcy z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego oraz delegacje z Górnego Śląska uczestniczyły we Mszy św. ku czci bohaterów III Powstania Śląskiego, sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Oprócz Mszy św., samorządowcy zaplanowali także złożenie kwiatów w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu oraz na cmentarzu św. Rocha.

Dzisiaj, jako samorządowcy Województwa śląskiego rozpoczynamy obchody stulecia Powstań Śląskich, a w szczególności III Powstania Śląskiego, którego dokładna rocznica będzie za kilka dni.
W Powiecie kłobuckim podjęliśmy taką inicjatywę zorganizowania tych obchodów wspólnie z Powiatem częstochowskim, z Powiatem bielskim oraz samorządowcami, którzy jeszcze w ciągu najbliższych miesięcy będą do nas dołączać.
Dzisiaj o godzinie 9:30 rozpoczęliśmy obchody uroczystą Mszą św. W intencji bohaterów III Powstania Ślaskiego, w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Złożymy jeszcze wiązanki kwiatów na mogiłach powstańców śląskich na częstochowskim cmentarzu przy ul. św. Rocha.
Te wydarzenia są trochę zapomniane w naszym regionie. A wiemy, że wielu mieszkańców tego regionu uczestniczyło i zginęło w Powstaniach Śląskich, kiedy Polacy – polscy Ślązacy chwycili za broń, aby te tereny od Katowic po Pszczynę i od Rybnika po Tarnowskie Góry włączyć do powojennej (po I Wojnie Światowej) Polski.
Dzisiaj oddaliśmy im cześć. Było bardzo wielu samorządowców. Z terenu Województwa Ślaskiego: starostowie, wójtowie, burmistrzowie.
opowiada o inicjatywie starosta kłobucki, Henryk Kiepura.

Coraz bardziej do świadomości społecznej przenikają wiadomości o wkładzie mieszkańców ziemi częstochowskiej w działania powstańcze na Górnym Śląsku. Oprócz pomocy humanitarnej, zgłaszało się też z naszego regionu wielu ochotników do walki zbrojnej o przynależność Górnego Śląska do Polski.

Zdaniem starosty częstochowskiego, Krzysztofa Smeli, jest to doskonały fundament do budowania dobrych relacji w naszych regionach:
Okazuje się, że z regionu częstochowskiego wiele osób walczyło w Powstaniach Śląskich. Chcemy pokazać, że pamiętamy o tym Regionie, który trzy razy podchodził w swoich powstaniach. Masa ludzi zginęła, warto o tym pamiętać. Ale warto też budować więzy między tym rdzennym Śląskiem Górnym a subregionem częstochowskim i pokazywać, że jak ktoś chce pracować w dobrej idei, z dobrą myślą, to nieważne gdzie mieszka.

Samorządowcy naszego regionu nie zamierzają poprzestawać tylko na jednorazowym uczczeniu pamięci Powstańców.

Przez najbliższe miesiące będziemy kontynuować te obchody. Planujemy wiele konkursów dla młodzieży – w zależności od rozwoju pandemii – albo online, albo tak na żywo jak to było zawsze. Planujemy wizyty młodzieży w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Odwiedzimy wiele miejsc upamiętniających walki Powstańców Śląskich.
A dzisiaj, tak jak mówiłem, jeszcze udamy się na cmentarz żeby oddać hołd Powstańcom Śląskim, którzy pochowani są tutaj w Częstochowie, na cmentarzu przy ulicy św. Rocha.
zdradza Henryk Kiepura.

Tutaj są też groby i tablice pamiątkowe. Myślę, że to jest początek dobrej współpracy. Byli też przedstawiciele Stowarzyszenia Slonzoki Razem, co nas bardzo cieszy, bo oni do tego podchodzą z dużą estymą. Pilnują tych Powstań, jest to dla nich ważna historycznie data w dziejach Ślaska.
– dodaje Krzysztof Smela

Przypominamy, że III Powstanie Śląskie wybuchło jako sprzeciw wobec oszustw, jakich Niemcy dopuszczali się podczas Plebiscytu Górnośląskiego. Ślązacy mieli podczas niego zdecydować czy chcą przyłączenia do Polski czy pozostania pod zwierzchnictwem Republiki Weimarskiej. Niemcy zdając sobie sprawę z propolskich nastrojów społecznych na Śląsku, zwozili masowo autobusami i pociągami z głębi Rzeszy niemieckich obywateli, by oddawali swoje głosy za pozostaniem Śląska w Niemczech.

Nie uszło to jednak uwadze polskich działaczy samorządowych na Śląsku. 2 maja 1921r. Wojciech Korfanty wraz ze swoimi współpracownikami podjął decyzję o wznieceniu III Powstania Śląskiego. Działania zbrojne rozpoczęły się kilka godzin później, 3 maja o 2:00 w nocy. Powstanie trwało do 5 lipca 1921r. Nie zakończyło się całkowitym przyłączeniem Górnego Śląska do Polski, jednak mocno przesunęło na zachód granicę, wytyczoną wskutek niemieckich oszustw podczas Plebiscytu.

RG

Skip to content