Spotkanie z poezją w Konopiskach

21 lipca o godz. 17.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach miał miejsce wykład pod tytułem „Współczesne życie literackie i kulturalne regionu” wygłoszony przez prof. literaturoznawstwa Elżbietę Hurnik z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Marcin Kowalski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach, mówi skąd wzięła się możliwość organizacji serii wykładów poetyckich oraz zapowiada nadchodzące spotkania:

– Stowarzyszenie Rozwoju Wsi z Siedzibą w Sołectwie Kijas dało nam taką możliwość. Na początek 21 lipca prof. Elżbieta Hurnik przeprowadziła wykład. Natomiast wszystkich serdecznie zapraszam na warsztaty, które odbędą się w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Sportu 24 i 27 lipca.

Prof. Elżbieta Hurnik wyjaśnia perspektywę, z jakiej podjęła się poprowadzenia wykładu:

– Tematem naszego spotkania jest szeroko rozumiane współczesne życie literackie i kulturalne w regionie. To jest szeroki kontekst, ale oczywiście mówię na ten temat na wybranych przykładach, by pokazać, jak pisarze i poeci wywodzący się z naszego regionu, z naszego miasta, przetwarzali to, co wynieśli z naszego miasta albo w okresie dzieciństwa, albo w wieku dojrzałym. Byli też twórcy, którzy do Częstochowy przyjeżdżali, chcę to powiedzieć na przykładzie Tadeusza Gierymskiego, który był częstochowianinem z wyboru. Przybył do naszego miasta i nie tylko miasto, ale i okolice stały się dla niego ważnym tworzywem literackim.

Zdzisława Szydłowska, która zdecydowała się posłuchać wykładu, zdradza, co ją do tego skłoniło:

Przyszłam na spotkanie poetyckie, ponieważ nigdy na takim spotkaniu nie byłam. Lubię bardzo czytać książki, poezję również kiedyś czytałam, a być może teraz się po tym spotkaniu przekonam się, że będzie to coś fajnego. Jestem zadowolona, że tutaj przyszłam i mam nadzieję, po spotkaniu to się nie zmieni.

Wstęp na każdy z wykładów jest wolny, jednak z powodów organizacyjnych trzeba wcześniej zgłosić chęć przyjścia.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu MKiDN Sztuka Dostępna 2023, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi.

EG
Fot. Radio Fiat

Skip to content