Wystartowała kampania SPRAWDŹ, ZANIM UDOSTĘPNISZ realizowana w ramach trójstronnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, NASK-PIB oraz Government Communications Service International (GCSI), czyli jednostką zajmującą się dyplomacją publiczną w ramach Cabinet Office w Wielkiej Brytanii.

Kluczowym celem kampanii jest przeciwdziałanie dezinformacji w mediach społecznościowych.
Z jednej strony, ma ona zwiększyć świadomość Polek i Polaków na temat dezinformacji. Z drugiej, kampania oferuje proste narzędzie na landing page, które może ograniczyć liczbę udostępnianych fake newsów. Dwa główne przekazy kampanii to:

  • Sprawdź, zanim udostępnisz
  • Powstrzymaj to

Podstawowym narzędziem oferowanym w ramach kampanii jest prostych 7 kroków, które należy wykonać przed udostępnieniem wpisu – SPRAWDŹ jest więc zarówno hasłem przewodnim kampanii, jak i akrostychem, ponieważ każda litera tego słowa rozwijana jest w czynności, które należy wykonać, żeby faktycznie sprawdzić wiarygodność danej treści.

Obecnie kampania ma formę pilotażową. W przyszłości planowany jest większy tego typu projekt. Żeby jak najlepiej dostosować go do odbiorców i odbiorczyń, zarówno przed jak i po kampanii pilotażowej zostaną przeprowadzone dwa badania świadomości społecznej.

Grupą docelową kampanii są osoby w wieku od 18 do 45 lat, które interesują się polityką, ekonomią czy szeroko pojętymi sprawami społecznymi. To właśnie do tej grupy dopasowana została estetyka strony, na której znaleźć będzie można wspomniane wyżej 7 kroków czy inne informacje o dezinformacji: zarówno jej definicje, jak i konkretne przykłady.

Podstawową grupą odbiorców kampanii nie są więc osoby, które wierzą w teorie spiskowe, ale ci użytkownicy mediów społecznościowych, którzy na co dzień udostępniają informacje prawdziwe, jednak co jakiś czas zdarza im się nieświadomie przeczytać treści o charakterze dezinformacyjnym i przekazać ją dalej.

Kampania mówi o różnych przykładach dezinformacji: skupia się na narracjach o uchodźcach z Ukrainy, pandemii COVID-19, a także wyborach.

W jej ramach na przełomie listopada i grudnia (najpewniej 1 grudnia) odbędzie się krótki launch event, z udziałem strony brytyjskiej, mediów, przedstawicieli NGOsów oraz innych gości, na którym zaprezentowane zostaną myśli przewodnie kampanii oraz strona internetowa. Chcemy, by udział wzięli także przedstawiciele NGOsów związanych z pomocą Ukrainie – w poprzednim roku w polskiej infosferze największa liczba fake newsów dotyczyła właśnie Ukrainy.

W ramach materiałów kampanijnych planowane jest także udostępnienie dwóch nagrań promujących kluczowe przekazy kampanii: jedno z udziałem Ambasador Wielkiej Brytanii i drugie z udziałem Ministra Cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Skip to content