Straż Pożarna ostrzega przed metodą „na strażaka”

W ostatnim czasie na terenie województwa śląskiego odnotowano przypadek, w którym oszuści próbowali się dostać do domu, podszywając się pod strażaków. Wojewódzka komenda Państwowej Straży Pożarnej apeluje o ostrożność i wyjaśnia, jak nie dać się nabrać na fikcyjną kontrolę pożarową.

Celem przestępców na ogół stają się mieszkające samotnie osoby starsze. Mł. bryg. Aneta Gołębiowska z wojewódzkiej komendy Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach wyjaśnia, że działania których podejmują się oszuści nie są realizowane nawet przez prawdziwych strażaków, bo nie ma obowiązku kontroli przeciwpożarowej w prywatnych domach i mieszkaniach:

W ostatnich dniach na terenie województwa śląskiego, pojawił się przypadek oszustwa „na strażaka”. Osoby przebrane w strażackie mundury próbowały dostać się do mieszkania starszej kobiety informując ją, że przyszli przeprowadzić kontrolę przeciwpożarową. Przestępcy działając metodą „na strażaka” oszukują głównie osoby starsze wykorzystując ich nieuwagę, próbują wejść do domu pod pozorem założenia czujek dymu lub sprawdzenia zabezpieczeń przeciwpożarowych – w ten sposób próbują wyłudzić pieniądze i kosztowności. Informujemy, że funkcjonariusze PSP nie przeprowadzają czynności kontrolno–rozpoznawczych w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach budynków wielorodzinnych. Kontrole we wszystkich innych obiektach poprzedzane są za wcześniejszym pisemnym zawiadomieniem o kontroli. Apelujemy o czujność w takich sytuacjach. Uważajmy na osoby starsze w naszym otoczeniu, przekażmy im, że strażacy nie prowadzą kontroli w prywatnych mieszkaniach. W przypadku wątpliwości co do wizyty strażaków w naszym domu, należy skontaktować się z najbliższą komendą PSP lub zawiadomić policję.

Według statystyk Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, w roku 2022 na skutek różnych oszustw – na wnuczka, na policjanta czy na pracownika MOPSu – aż 50 seniorów straciło oszczędności na łączną kwotę 1,5 miliona złotych. Mł. asp. Kamil Sowiński z częstochowskiego Wydziału Prewencji udzielił kilku wskazówek, które pozwolą uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustów. Co zatem warto, żebyśmy zrobili, gdy zapukają do nas obcy ludzie?

Przed otwarciem drzwi spójrz przez wizjer lub okno i sprawdź, kto stoi za drzwiami, jeśli nie znasz odwiedzającego spytaj go o cel jego wizyty przez zamknięte drzwi, jeżeli natomiast zdecydujesz się na ich otwarcie, a posiadasz zamontowany przy drzwiach łańcuch, nie zapomnij zabezpieczyć drzwi; poproś o pokazanie dowodu tożsamości osoby podającej się za pracownika instytucji, okazanie legitymacji służbowej albo identyfikatora. Najlepszą praktyką jest wybranie numeru do danej instytucji i zapytanie czy były planowane pod twoim adresem jakieś wizyty. Jeśli masz problem z odnalezieniem numeru telefonu, nie wahaj się i zadzwoń na policję – dzięki temu ustrzeżesz się przed wizytą nieproszonych „gości”; jeśli masz taką możliwość, poproś sąsiada, by towarzyszył ci podczas obecności obcych osób w twoim domu; w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub zaalarmuj otoczenie; jeżeli straciłeś na chwilę czujność i osoba, której nie znasz znalazła się już u twoim domu, nie zdradzaj gdzie przechowujesz swoje oszczędności; pamiętaj, że Policja nigdy nie poprosi cię o pieniądze. Jeśli odbierzesz telefon od osoby podającej się za policjanta, która próbuje wyłudzić od ciebie pieniądze, rozłącz się i zadzwoń pod numer 112.

Dzięki działaniom profilaktycznym, coraz mniej osób pada ofiarą oszustów. Ważne, aby pamiętać, że jeżeli przychodzi do nas osoba, której nie znamy lub nie pamiętamy żebyśmy ją znali, nie mamy obowiązku otwierać. Nawet jeśli podaje się za urzędnika lub funkcjonariusza, taka wizyta powinna być uprzedzona pisemnym powiadomieniem. Za każdym razem, gdy mamy wątpliwości co do upartego nieoczekiwanego gościa, udajmy, że idziemy do kuchni poszukać klucza do drzwi, zadzwońmy pod 997 lub 112, dyskretnie poinformujmy, że ktoś obcy do nas przyszedł i postępujmy według wskazówek funkcjonariusza dyżurnego. Jeżeli natomiast ktoś nas prosi o podanie szczegółowych danych lub o przekazanie pieniędzy, możemy mieć pewność, że to próba oszustwa.

Skip to content