Msza św. odprawiona o godz. 11.30 była głównym punktem uroczystości odpustowych, jakie odbywały się dzisiaj (26 lipca) w Sanktuarium w Świętej Annie. Patronką tego miejsca jest św. Anna, której wspomnienie oraz jej męża Joachima, jako Świętych Rodziców Najświętszej Maryi Panny, obchodzone jest właśnie 26 lipca. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski w asyście księży z całego dekanatu oraz ojców dominikanów, posługujących przy mieszczącym się tutaj klasztorze sióstr Dominikanek Klauzurowych.
– To jest niesłychanie ważne miejsce dla całej naszej archidiecezji, bo to nasze najsłynniejsze sanktuarium rodziców Matki Bożej, Anny i Joachima – powiedział bp Przybylski. – Oczywiście jest wiele wątków, na które trzeba zwrócić uwagę, ale przede wszystkim jest to miejsce wielkiej modlitwy, m. in. dzięki siostrom dominikankom, które modlą się za rodziny, za małżeństwa, o uzdrowienie rodzin, o pojednanie w rodzinach, o dar dobrego życia i potomstwa. To jest niesłychanie ważne, tym bardziej, że wszyscy wiemy, jak nam tej modlitwy i troski o rodzinę potrzeba. Więc to jest duchowy skarb dla wszystkich rodzin, małżeństw i dzieci naszej archidiecezji. Chcę też dzisiaj bardzo mocno pomyśleć i pomodlić się w intencji seniorów, w intencji ludzi starszych, bo kiedy myślimy o św. Annie to w kategoriach babci, a babcia to ktoś już bardzo dojrzały. Tu, w sanktuarium św. Anny, chcemy się modlić i dziękować Bogu za wszystkich ludzi starszych, którzy są naszą mądrością.
W dzień odpustu do Sanktuarium w Świętej Annie przybywają pielgrzymi z całej okolicy, niektórzy pieszo, inni przyjeżdżają samochodami lub… rowerami, tak jak grupa pielgrzymów ze Skrzydlowa z parafii św. Stefana. Przyjechała ona ze swoim proboszczem, ks. Zbigniewem Zalejskim, który powiedział m. in. o intencjach, z jakimi przybyli do Świętej Anny:
– Już po raz piaty z naszej parafii ponad 50 osób pielgrzymuje na rowerach. Nie jest to daleko, bo ok. 20 kilometrów. Szczególnie modlimy się w intencji młodych przed synodem biskupów poświęconym właśnie młodzieży, ale także o powołania kapłańskie i zakonne, których bardzo potrzebujemy.
Od prawie 150 lat w klasztorze w Świętej Annie przebywają, prowadząc życie zakonne, Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego – siostry dominikanki.
Sanktuarium w Świętej Annie znajduje się na tradycyjnym szlaku pielgrzymek zdążających na Jasną Górę, 35 kilometrów na wschód od Częstochowy. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia patronki tego miejsca, której cudowna figura, Święta Anna Samotrzeć, wyobrażająca św. Annę w towarzystwie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus, jest tutaj czczona od ponad pięciuset lat. W 1869 r., ze skasowanego ukazem carskim klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim przybyły do Świętej Anny siostry dominikanki.

ZD

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/07/bp_Przybylski-homilia_swanna_26_07_2018.mp3]
Skip to content