Po raz ósmy Gmina Poczesna nagrodziła Syderytami osoby i firmy zasłużone dla jej rozwoju. Statuetki wręczane są od 2016 roku w kategoriach: oświata, kultura, sztuka; sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska; przedsiębiorczość; szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna. W 2019 roku doszła jeszcze jedna kategoria: „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna”.

Tegoroczna gala Syderytów odbyła się w czwartek 8 lutego i jak zwykle zgromadziła wielu gości – przyjaciół i sympatyków gminy. Laureatów nagród wybiera Kapituła, której przewodniczy Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma:
– To mieszkańcy są prawdziwym potencjałem gminy. W Gminie Poczesna nie ma rodziny, w której w przeszłości osoby nie pracowałyby w górnictwie. To są osoby solidne, to są osoby pracowite, to są osoby honorowe i one dbają o to, żeby w pierwszej kolejności zadbać o rodzinę, zadbać o te podstawowe wartości, ale później dbają również o otoczenie, dbają o swoje środowisko, w którym przebywają, w którym żyją. Oni właśnie budują tą naszą gminę. Ta współpraca z mieszkańcami gminy Poczesna układa się bardzo dobrze. Potrafią docenić i potrafią współpracować i również dołożyć swoją cegiełkę do tego, żeby gmina się rozwijała. Kolejny raz, ósmy raz nagrodziliśmy naszych mieszkańców w poszczególnych kategoriach. Ten wachlarz osób, których by jeszcze trzeba było nagrodzić jest ogromny, ale są jakieś reguły i oczywiście w kolejnych latach, tak jak i w poprzednich latach będziemy naszych mieszkańców nagradzać. Mamy przyjaciół również poza granicami naszego kraju, tak jak w ubiegłym roku nagrodziliśmy gminę Jaszuny, starostę gminy Jaszuny pana Zdzisława Mażejko. W tym roku w takiej kategorii nagrodziliśmy jako przyjaciela gminy Poczesna Regionalną Radę Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W pozostałych kategoriach również to są zacne osoby i zacne instytucje.

Jednym z laureatów tegorocznych Syderytów został Parafialny Klub Sportowy Victoria Poczesna, a statuetkę odebrał prezes klubu Arkadiusz Hamara:
– Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że będziemy organizować tak wielkie turnieje jak mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata, czy uczestniczyć w mistrzostwach świata i zdobywać medale mistrzostw świata. Na pewno nikt z nas sobie z tego sprawy nie zdawał, ale cieszymy się, że jesteśmy w tym punkcie, gdzie jesteśmy. Dzięki oczywiście wsparciu Urzędu Gminy z panem Wójtem Krzysztofem Ujmą na czele i naszych pozostałych sponsorów. Także, na pewno o tym żeśmy nie myśleli, że tak będzie wyglądało. Oczywiście jest to motywacja do tego, żeby tą speedrowerową najwyższą ligę wygrać. Również motywacja tym bardziej do tego, żeby jeszcze lepiej zorganizować kolejne turnieje.

Projekt statuetki wykonał światowej sławy rzeźbiarz – mieszkaniec Gminy Poczesna – Jerzy Kędziora. Każda z rzeźb jest niepowtarzalna, a to za sprawą nieregularnego kawałka zainstalowanego w niej syderytu., czyli rudy żelaza.

SYDERYTY 2023 otrzymali:
– kategoria – oświata, kultura, sztuka: Zespół TAKT;
– kategoria – sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska : Parafialny Klub Sportowy Victoria Poczesna;
– kategoria – przedsiębiorczość: Unilang;
– kategoria – szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Alpakarnia;
– kategoria – SUPER Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna: Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Syderyty 2023

Skip to content