Szopka, a może ozdoby choinkowe? – Zdecyduj sam

Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej zaprasza dzieci oraz dorosłych do wzięcia udziału w dwóch konkursach związanych ze zbliżającymi się świętami. Pierwszym z nich jest przygotowanie „Szopki Bożonarodzeniowej” w ramach XVI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego.

Podczas wykonywania prac dorośli mogą pomagać dzieciom. W konkursie poza rzemiosłem ważne jest, aby rodzinnie spędzić przedświąteczny czas.

– Okres przedświąteczny jest czasem, w którym staramy się wspólnie przeżywać Święta Bożego Narodzenia. Dlatego też pomoc dzieciom przy robieniu szopek jest dodatkowym plusem i będzie podlegać ocenie. Zwracamy w dużej mierze uwagę na to, z jakich materiałów szopka została wykonana. Na pewno nie chcemy, żeby były to jakieś plastikowe elementy, a naturalne, takie jak mech, kora, papier, szyszki czy drewno – mówił Janusz Koniecki z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Drugi konkurs dotyczy „Tradycyjnych Ozdób Choinkowych” i jest organizowany w ramach XX Powiatowego Konkursu Plastycznego. Także w tym przypadku pod uwagę jury będzie brane używanie naturalnych materiałów.

– Jak najmniej plastiku, a jak najwięcej klasycznych materiałów. Nie chcemy utożsamiać się z kulturą plastiku. Chcemy, by w tych pracach pojawiła się twórczość wykonana ludzkimi rękami, która nawiązywałaby do naszych tradycji. Kiedyś nie mieliśmy plastiku, a mimo to choinki były przepięknie udekorowane. W obu konkursach dodatkowym atutem, na którym nam bardzo zależy, jest międzypokoleniowa więź, która powstaje przy współpracy dzieci, rodziców i dziadków podczas wykonywania szopek oraz innych osób – dodał Janusz Koniecki.

Prace konkursowe zarówno na bożonarodzeniową szopkę, jak i ozdoby choinkowe można wysyłać na adres Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej do 2 grudnia. Do wzięcia udziału w konkursach zaprasza Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl, które są patronami medialnymi obu akcji.

BNO

Skip to content