Ponad 156 filmów, a wśród nich aż 38 światowych premier – do 23 października trwa w stolicy 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Celem wydarzenia jest prezentacja najlepszych filmów z różnych krajów świata, zachęcanie do lepszej komunikacji oraz wzajemnego zrozumienia ludzi odmiennych kultur.

Każdego roku produkcje oceniane są przez światowych ekspertów z dziedziny filmu – także pod kątem ekumenicznym. W tym przypadku, jako członek jury, filmy konkursowe ocenia również Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat:

– Myślę, że kluczem jest to, w jaki sposób jury ekumeniczne ocenia te filmy. Nie mogę mówić o szczegółach, ale mogę powiedzieć o pewnych zasadach. Poza wartościami artystycznymi filmu oceniamy przede wszystkim wartości, które on niesie – wymiar duchowy oraz ludzki.

Jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce organizowane jest przez Warszawską Fundację Filmową. W roku 2009 znalazł się w gronie wydarzeń akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych, jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy:

– Festiwal jest nie tylko jednym z ważniejszych w Polsce, ale i na świecie. Należy do grona topowych festiwali, takich jak te organizowane w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Locarno. Jest to naprawdę bardzo ważne wydarzenie filmowe.

38. Warszawski Festiwal Filmowy trwać będzie do 23 października. Więcej informacji, w tym tegoroczne propozycje filmowe, na stronie www.wff.pl.

ABK

Skip to content