Trwają rozpoczęte 11 września w Kłobucku Dni Długoszowskie. W środę (14 września), czyli w sam środek tygodnia Jana Długosza, odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Historyczny Jan Długosz i Jego czasy. Podzielony był on na dwie kategorie: dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia „Wieniawa” – Andrzej Sękiewicz mówiąc o konkursie podkreśla, że uczestnicy pochodzą nie tylko z okolic Kłobucka, lecz z całej Polski:

Cieszy nas, że coraz więcej szkół do nas przyjeżdza. W tym roku do udziału zgłosiło się 12 placówek z całej Polski, od Włocławka po Wieluń. Tematyka konkursu obejmuje wydawane przez nas w formie rocznika zeszyty długoszowskie. Dziś w uczestników obowiązuje tematyka 20 numeru, tam w 3/4 jest o Długoszu.

Część programu została już zrealizowana, jednym z bardziej okazałych wydarzeń był koncert zespołu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet. Przez blisko dwie godziny melomani mogli rozkoszować się brzmieniem jazzu w klimatycznym lokalu. Prezes Sękiewicz zapewnia, że uczestników Dni Długoszowskich czeka jeszcze wiele interesujących punktów programu:

Tradycyjna sesja w formie wykładów akademickich. To jest taka sesja długoszowa, w tym roku może temat jest nie długoszowy bo związany jest z rokiem romantyzmu. W piątek będzie zakończenie i ogłoszenie wyników konkursu Kłobuck Oczami Dziecka. W sobotę rajd rowerowy do Nowej Brzeźnicy, czyli miejsca, w którym urodził się Jan Długosz i na zakończenie w niedzielę uroczysta Msza św. i wieczorem koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy.

XXI Dni jeszcze się nie skończyły, a ks. Paweł Caban – wikariusz parafii św. Marcina w Kłobucku, która jest jednym z współorganizatorów wydarzenia, już planuje najbliższe 8 lat pokładając nadzieję, że główne obchody 550. rocznicy śmierci Jana Długosza będą odbywały się w Kłobucku:

Powoli zaczynamy myśleć o przyszłości. Za 8 lat będzie 550. rocznica śmierci Jana Długosza. Narazie na gruncie kościelnym i mamy nadzieję, że na gruncie samorządowym ta idea się przemknie i te najbliższe 8 lat poświęcimy na przygotowanie do tej uroczystości. Mamy nadzieję, że główne obchody tej rocznicy będą się odbywały właśnie w Kłobucku. Już te XXI nawiązują do tych za 8 lat.

Oprócz wydarzeń głównych, które zaplanowane są na tydzień od 11 do 18 września warto pamiętać o imprezach towarzyszących. Pierwsza z nich już 25 września (niedziela), kiedy to w kościele św. Marcina w Kłobucku odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej, a następnie 16 października (niedziela) również w murach kłobuckiego kościoła odbędzie się koncert zespołu Trebunie Tutki.

Skip to content