Turystycznie w gminie Żarki

Wystawę Amonitów w Piwnicach Klasztornych przy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, ul. Leśniowska 99 będzie można zobaczyć w poniedziałek wielkanocny (17 kwietnia) od godz. 12.00. Na Wystawie Skamieniałości pt. „Skarby Jury” prezentowane jest ponad 800 sztuk różnego rodzaju obiektów, które zostały znalezione w Żarkach i w pobliskich okolicach.
Ekspozycja znajduje się w piwnicach Sali Maryjnej usytuowanej za budynkiem Centrum Pomocy Rodzinie, na placu przyklasztornym w Leśniowie. Wyjątkowy klimat zachowany w piwnicy dodaje specyficznego uroku wystawie.
Na ekspozycji można zobaczyć skamieniałości z jury górnej- oksford: amonity różnej wielkości od 0,5 do 36 cm z rodzajów Pherisphinctes (Rodzina Pherisphinetidae) Cardioceras, Lissoceratoidoes, Taramelliceras, Euaspidoceras, Creniceras, Parawedikindia, Ochetoceras; odciski amonitów w skałach; ramienionogi Rhynchonella, Terebratullida; krzemień jurajski wraz z krystalizacją; kalcyt w różnych formach geometrycznych; gąbki jurajskie; belemnity; łodziki oraz skamieniałości z jury środkowej -kelowej, baton: amonity z rodzaju Hecticoceras, Macrocephalites, Zugokosmoceras jason, Choffatia; łodziki; małże; ramienionogi różnych rodzajów; sferosyderyty z kalcytem i pirytem oraz skamieniałe drewno. Dodatkowo prezentowane są minerały z innych okolic kraju i z zagranicy.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content