Warsztaty dla uczestników pierwszego etapu VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

turniej

Dzisiaj (29 września) w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach (ul. Kard. S. Wyszyńskiego 7) odbędą się pierwsze warsztaty w ramach VI edycji Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich
Rok szkolny 2014/2015 przynosi zmiany w formule debat. Zamiast trzech mówców – będzie czterech. Różnicą będzie też fakt, iż rozgrywki nie zaczną się systemem pucharowym, ale fazą grupową  – cztery drużyny, trzy debaty na zasadzie „każdy z każdym”. W związku z tym na pierwszych warsztatach uczestnicy wezmą udział w zajęciach wprowadzających w nowe zasady Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. Gośćmi szkolącymi grupy z szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą organizatorzy Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich – Jan Piosik i Artur Lorek, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą do Katowic.
Jak trzy debaty – to i trzy tezy. Problematyka pierwszych warsztatów oscylować będzie w czasach II wojny światowej. Rozpoczniemy wykładem Bartłomieja Warzechy z IPN Katowice na temat pierwszych dni września na Górnym Śląsku i symboli z tym związanych m.in. wieża spadochronowa w Katowicach. Następnie dr Dariusz Węgrzyn opowie o wyzwoleniu albo zniewoleniu Górnego Śląska w 1945 roku. Na sam koniec dr Joanna Lusek (Kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza
Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu) przedstawi zapomnianych bohaterów Śląska czasów okupacji.
Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.
PROGRAM
10.00 Powitanie
10.15 Bartłomiej Warzecha (IPN Katowice) – Wieża spadochronowa i inne symbole Września 1939 r.
11.00 dr Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice) – Rok 1945 na Śląsku – wyzwolenie czy zniewolenie?
11.45 dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) – Zapomniani śląscy bohaterowie czasu wojny i okupacji.
12.30 Przerwa
13.00 Warsztaty (w małych grupach):
-dla uczniów: Jak skutecznie przygotować siędo debaty Oksfordzkiej? (5 grup)
-dla nauczycieli/opiekunów: Debata oksfordzka jako metoda nauczania. (1-2 grupy)
14.30 Sprawy organizacyjne. Losowanie grup.
15.00 Zakończenie
Organizatorzy turnieju: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego oraz II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.
Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej, dr Jan Olbrycht– Parlament Europejski, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Patronat medialny: TVP Katowice, Radio eM, Polskie Radio Katowice, Fabryka Silesia, Kulturalny Śląsk, CzasyPismo, Gość Niedzielny.
Projekt współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”

Więcej informacji:
http://katowice.ipn.gov.pl/obep-katowice/iv-slaski-turniej-debat-oksfordzkich

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content