„Warszyc” patronem dworca w Radomsku

Pochodzący z powiatu radomszczańskiego żołnierz oraz twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego – kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” został patronem dworca kolejowego w Radomsku. Uroczystość nadania imienia miała miejsce w sobotę 19 lutego.

Jej kluczowym punktem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na budynku dworca. Pomysłodawcą oraz inicjatorką przedsięwzięcia była poseł Anna Milczanowska, dla której kpt. Sojczyński jest bohaterem nieskazitelnym i niezłomnym.

– Słynne w Polsce i na całym świecie jego przysłowie, że jeśli klękać na kolana to tylko przed Bogiem, pokazuje, że nie chciał prosić swoich oprawców o litość. Był przesłuchiwany, torturowany i w katorżniczy sposób zamordowany. Nie wiemy, gdzie jest pochowany, podobnie jak wielu jego żołnierzy. Stworzona przez niego armia liczyła kilka tys. osób i obejmowała ludzi nie tylko z terenów ziemi radomszczańskiej, ale także częstochowskiej, sieradzkiej pajęczańskiej, wieluńskiej, terenów Dolnego i Górnego Śląska oraz Wrocławia – mówiła poseł.

Dzień nadania dworcowi kolejowemu w Radomsku imienia kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” nie była przypadkowa. Właśnie tego dnia przypadła 75. rocznica jego męczeńskiej śmierci za wolną i niepodległa Polskę. Ten istotny czas w historii Polski, staje się również ważny m.in. dla regionu radomszczańskiego.

– To dzień szczególny dla ziemi radomszczańskiej, regionu łódzkiego oraz Polskich Kolei Państwowych, które jako przedsiębiorstwo o historycznych tradycjach pielęgnują różne elementy dziedzictwa narodowego, kulturowego i historycznego, wpisując się w budowanie i umacnianie naszej tożsamości. Dworzec kolejowy w Radomsku jest historyczny, ponieważ powstał w 1935 roku – powiedział Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Uroczystość uświetniono występem radomszczańskiego teatru „Źródło”. Aktorzy zaprezentowali spektakl „Do winy się nie poczuwam…” opowiadający historię zawiązania oraz końca Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Honorowego odsłonięcia dokonał Antoni Macierewicz – marszałek senior Sejmu RP. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele formacji wojskowych i kombatanckich oraz harcerstwa, a także reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych oraz politycznych.

BNO

 

Skip to content