„Wielka zbiórka elektroodpadów”

Częstochowska firma Stala Group zorganizowała konkurs „Wielka zbiórka elektroodpadów”. Akcja skierowana jest do szkół podstawowych powiatu częstochowskiego i myszkowskiego.

Celem konkursu jest zebranie jak największej ilości odpadów elektrycznych i elektronicznych. W finale przewidziane są nagrody dla trzech placówek z najlepszym wynikiem zbiórki. Jakie odpady należy zbierać mówi przedstawiciel organizatorów Milena Kwiatkowska:

Są to baterie m.in. jakieś duże AGD (pralki, lodówki, piekarniki, zmywarki) wszystko co już nie działa (telewizory, monitory), jakiś drobny sprzęt RTV oraz AGD, sprzęt komputerowy, tablety, telefony. Co ważne te sprzęty powinny być kompletne, czyli nie sama obudowa, tylko zawierająca właśnie te elektryczne, elektroniczne elementy. Te odpady będą dalej przekazywane wiadomo do recyklingu.

W trakcie trwania konkursu dzieci mogą liczyć na prezentację filmu, który pokazuje jak postępować z odpadami elektronicznymi i elektrycznymi. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy konkurs@stalagroup.pl. Zakończenie zbiórki przewidziane jest na 3 czerwca, a ogłoszenie wyników 6 czerwca. Jak zostaną wyłowieni zwycięzcy?

Na bieżąco będzie to monitorowane, już są jakieś zbiory wiem, że już szkoły zgłaszają, że powinniśmy się zgłosić po odbiór tych elektroodpadów, ponieważ już bardzo duże ilości są i nie ma gdzie tego trzymać. Placówki mają ograniczone miejsce, więc powolutku zbieramy. To jest monitorowane, ważymy te kilogramy, ilość tego elektroodpadu i na podstawie tych wyników będzie ogłoszony zwycięzca. – dodaje.

W związku z tym, że firma Stala Group organizuje zbiórkę elektroodpadów, a jutro przypada Światowy Dzień Ziemi, zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy, jak oni dbają o środowisko:

Mam śmieci zmieszane i takie, nawet nie miałabym jak segregować, bo nie mam miejsca.
– Staram się odzyskiwać na przykład jak coś robię do domu czy dla klienta, bo jestem stolarzem, to staram się materiał z odzyskanych robić wszystko co jest możliwe. Oszczędzam wodę, dbam o to aby bateria była sprawna gdziekolwiek wejdę zwracam na to uwagę. Ogródek prowadzę, różne roślinki sadzę po to właśnie, by było więcej zielonego. I na razie tyle.
– Jak o środowisko dbam? Przede wszystkim segreguje śmieci to jest pierwsza sprawa, oszczędzam wodę. Powiedzmy jak myję ręce zbieram wodę do miski i wykorzystuje do jakiegoś spłukiwania itd. Mieszkam w bloku więc nie dotyczy mnie jakieś palenie węglem czy innymi jakimiś. Staram się nie śmiecić, od dziecka uczyłam dzieci, że nie wolno rzucać papierów w lesie. Tyle na ile mogę to dbam.

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie. Wydarzenie ma na celu promocję ochrony środowiska oraz szerzenie wiedzy ekologicznej.

KKO

Wielka zbiórka elektroodpadów/ fot. Stala Group
Skip to content