Władze województwa śląskiego uruchomiły program „Milion dla działkowców”, adresowany do miejskich ogrodów działkowych na terenie województwa. Można w jego ramach uzyskać nawet 50 tysięcy złotych dotacji na poprawę działkowej infrastruktury.

Start programu ogłoszono w środę 21 lipca podczas konferencji prasowej na terenie katowickiego ogrodu działkowego „Radość”. Wicemarszałek województwa śląskiego, Wojciech Kałuża zauważył, że jest to pierwszy tego typu program w województwie:

Pierwszy raz w historii samorządu województwa śląskiego otwieramy taki pilotaż, celowany do ogrodów działkowych. Cieszymy się, że spotkało się to z akceptacją i radością działkowców, że znajdują się środki na poprawę infrastruktury w ogrodach działkowych. Bardzo nas to cieszy i liczymy za aktywność ogrodów działkowych.

Konferencja prasowa ws programu Milion dla działkowców Milion dla działkowców | Fot. slaskie.pl

W konferencji prasowej brał udział także Mateusz Macianty, dyrektor biura okręgu śląskiego Polskiego Związku Działkowców. Jego zdaniem, wiele ogrodów działkowych, z uwagi na swój wiek, wymaga inwestycji:

Nasze ogrody są ogrodami starymi. Najstarszy ogród w okręgu ma 117 lat. Te inwestycje są konieczne z tego względu, że infrastruktura jest przestarzała i trzeba wykonywać dużo napraw aby ją utrzymać.

Milion dla działkowców | Fot. slaskie.pl

Wypoczynek w ogródkach działkowych zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Zauważył to także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski:

Myślę, że ten program będzie się cieszył zainteresowaniem. Zwracamy też uwagę na bardzo ważny element życia społecznego, szczególnie w czasie covidu, gdzie ta zielona oaza w naszych miastach odgrywa bardzo kluczową rolę. I nie ma co ukrywać, że jest to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu na Śląsku.

Wnioski należy składać do 6 sierpnia u Zarządu Województwa Śląskiego. Pula wynosi milion złotych, przy czym dofinansowanie na jedno działanie na terenie jednego ogrodu działkowego może wynieść do 50 tys. zł. Pieniądze te można przeznaczyć np. na prace budowlane, modernizację alei i dróg ogrodowych wraz odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej i melioracji. Regulamin programu oraz wzór wniosku znajdują się na stronie internetowej województwa.

Mateusz Macianty i Jakub Chełstowski / Konferencja prasowa ws programu Milion dla działkowców | Fot. slaskie.pl
Skip to content