Zamiast debaty – owocne spotkanie z wyborcami

Niestety nie doszło do skutku przedwyborcze spotkanie kandydatów na stanowisko burmistrza miasta i gminy Blachownia z mieszkańcami. Mimo zaproszeń kandydującej na trzecią kadencję obecnej burmistrz Sylwii Szymańskiej, jej kontrkandydat Cezary Osiński nie wyraził zgody na debatę. Zamiast tego w środowe popołudnie 17 kwietnia w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Blachowni odbyło się spotkanie mieszkańców miasta i gminy z Sylwią Szymańską.

W I turze wyborów Cezary Osiński uzyskał 2215 głosów, natomiast Sylwia Szymańska 2211. Rywalizacja była zatem bardzo zacięta. Kandydaci uzyskali prawo do udziału w II turze, która ma wyłonić burmistrza Blachowni na najbliższe pięć lat. Ułatwić wyborcom decyzję na kogo głosować miała debata rywalizujących kandydatów, ale niestety nie dane im było się spotkać. Tak odmowę wzięcia udziału w debacie przez Cezarego Osińskiego skomentowała Sylwia Szymańska:
– Taka była decyzja pana Cezarego Osińskiego. Zapraszałam wszystkimi możliwymi sposobami, także osobiście. Stwierdził, że ma inny pomysł na swoją kampanię. Ja to szanuję.

Debata się nie odbyła, za to odbyło się, jak podkreśla Sylwia Szymańska, bardzo owocne spotkanie z mieszkańcami miasta i gminy:
– Wszystkie spotkania z mieszkańcami są inspirujące i bardzo ważne. “Najważniejsi są ludzie”, to jest taka moja dewiza. Ta gmina, chciałabym żeby była wygodna do życia dla mieszkańców i żebyśmy mogli z niej wszyscy być dumni. To jest taki wspólny cel. Zawsze mówię, że żaden człowiek nie jest samoistną wyspą i nie jest w stanie zrobić sam wszystkiego. Dlatego ważny jest dla mnie kontakt, relacja z mieszkańcami, przez co był fundusz sołecki i budżet obywatelski wprowadzony, żeby mieszkańcy mogli decydować. Spotkanie było spokojne, merytoryczne. Mieszkańcy zadawali pytania. Wiadomo, że jest czas wyborów, że dużo rzeczy ich nurtuje. Chcieliby tę odpowiedź uzyskać jakby bezpośrednio, ale też ciekawe z uwagi na takie inne trochę spojrzenie. My z punktu widzenia urzędu, czy jakby osób zarządzających, pewne rzeczy widzimy trochę inaczej i nam się czasami wydaje, że wszystko jest dobrze. Natomiast mieszkańcy mają trochę inne wymagania, czasami trochę inne potrzeby. One są może nawet bardziej prozaiczne, ale bardzo ważne i dlatego tak ważny jest ten kontakt i ważna jest ta rozmowa i cieszę się z każdej tutaj sugestii. Jest ona bardzo ważna, każda. No i między innymi też ta sugestia, żeby poprawić komunikację. Myślę, że to jest taki główny cel na nadchodzącą kadencję, żeby nad tą komunikacją i przekazem jeszcze bardziej popracować.

Kilkudziesięciu uczestników spotkania zadawało urzędującej burmistrz pytania dotyczące zarówno kwestii edukacji, zdrowia, infrastruktury czy finansów. Mimo spokojnej atmosfery i merytorycznego charakteru pytań odpowiedź na niektóre z nich nie była łatwa:
– Wszystkie pytania są trudne, natomiast pytania szczegółowe, gdzie trzeba sięgnąć do dokumentów dotyczących liczb, cyfr. Nie byłam do tych pytań przygotowana, bo w moim przekonaniu te cyfry nie mają tutaj większego znaczenia i przynajmniej w większości mieszkańcom nic nie mówią. Jakbym miała przy sobie dokument dotyczący budżetu, szybko bym te cyfry znalazła.

II tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów odbędzie się już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia.

Spotkanie przedwyborcze burmistrz Blachowni Sylwii Szymańskiej z mieszkańcami, 17.04.2024 r.

Skip to content