Czym żyło osiedle robotnicze i jak wyglądała codzienność z kopalnią, hutą i fabryką w tle? Instytucja Filmowa „Silesia-Film” szuka amatorskich nagrań dokumentujących życie w regionie.

Zebrane filmy, już w wersji cyfrowej, zostaną zaprezentowane w trakcie jednego z wydarzeń w ramach czerwcowego Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady. To dowód na to, jakim przemianom podlegał region, ale też ludzie i ich życie związane z pracą i rytmem, który wyznaczała. By móc te zmiany zilustrować, szczególnie cenne będą filmy powstałe na terenie osiedli robotniczych, zakładów pracy – hut, koksowni, kopalń i fabryk, prezentujące nie tylko wydarzenia związane z pracą, ale i sposobem spędzania wolnego czasu – na osiedlach, wyjazdach na zakładowe wycieczki czy wczasach pracowniczych.

„Akcja ma zachęcić mieszkańców do przyjrzenia się swoim zasobom zgromadzonym w domach, piwnicach, na strychu. Może wśród tych rzeczy, często zapomnianych, znajdują się filmy z tamtych lat, ukazujące pracę w zakładach przemysłowych, styl życia tamtego okresu, które dla nas będą bezcenne. Zależy nam na amatorskich nagraniach, które się zachowały i są świadectwem przemian, które zaszły w regionie” – zachęcał w trakcie konferencji dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia-Film” Patryk Tomiczek.

Taśmy filmowe można dostarczać do Filmoteki Śląskiej znajdującej się w budynku Kina Kosmos przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach (wejście do biur od ul. Morcinka) do 15 maja. Każda z nich, niezależnie od formatu zapisu (8mm, super 8mm, 16 mm lub 35 mm), zostanie sprawdzona przez konserwatorów, nawilżona, wyczyszczona i zdigitalizowana, a filmy ilustrujące pracę ludzi, maszyn i życie prywatne toczące się w ich tle stworzą wyjątkową atrakcję w ramach tegorocznej Industriady.

„Dziś industrialny krajobraz regionu, który ja dobrze pamiętam z dzieciństwa, powoli zanika, a wielu ludzi za nim tęskni, bo przez lata stanowił istotną część ich życia. Ta indywidualna perspektywa, kamera trzymana przez człowieka i utrwalająca na taśmie świat, który wtedy istniał, jest bardzo cenna. Jest też w nas chęć pokazania tej historii ludziom młodym i ta akcja to umożliwia” – mówił Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Tegoroczna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady odbędzie się w dniach 9-10 czerwca. „Silesia-Film” po raz pierwszy włącza się aktywnie we współpracę związaną z jej organizacją.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content