Wczoraj wieczorem (piątek, 29 września) w Miejskim Domu Kultury w Radomsku podsumowano projekt „Żywioły emocji – poznanie siebie i poznanie siebie nawzajem” . Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Małych Grantów MDK.

Małe Granty MDK to konkurs dla pełnoletnich mieszkańców ogłoszony po raz drugi przez Miejski Dom Kultury w Radomsku. W ramach przedsięwzięcia można było ubiegać się o dofinansowanie w ramach upowszechniania kultury poprzez produkcję i prezentację wydarzeń artystycznych ze wszystkich dziedzin sztuki. W sumie na ten cel radomszczański MDK przeznaczył 15 tys. złotych.

Projekt „Żywioły emocji” powstał z inicjatywy Karoliny Marczak, która wraz z Katarzyną Olczyk przeprowadziła cykl zajęć z coachingu połączonego z arteterapią. Głównym celem warsztatów była terapia poprzez sztukę, która pozwoliła uczestniczkom zajęć odkrywać i jednocześnie nazywać swoje emocje. – „Żywioły emocji” to swego typu ćwiczenia z redukcji stresu i wyzbywania się negatywnych emocji, prowadzących do lepszej adaptacji społecznej i kształtowania postaw interdyscyplinarnych. Myślę, że efekt końcowy jest zadowalający. Panie zintegrowały się, czerpałyśmy te pozytywne emocje, bo było ich zdecydowanie więcej, niż tych negatywnych. Tematem większości spotkań były zmysły i emocje wyrażane na podstawie skojarzeń ze zmysłami – mówi Karolina Marczak, beneficjent projektu. – Na warsztatach starałyśmy się zachęcić nasze uczestniczki, aby poprzez różne formy artystyczne wyraziły swoje emocje. Najpierw rozmawiałyśmy o emocjach, natomiast później wspólnymi siłami tworzyłyśmy prace pod wypływem tych emocji. Każdy ten zmysł prowadził do tego, by wyrazić siebie w sztuce – dodaje Katarzyna Olczyk.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się pod koniec lipca, radomszczanki stworzyły bardzo osobiste prace plastyczne inspirowane zmysłem dotyku. Powstały niezwykłe obrazy, do malowanie których użyto takich przedmiotów jak gałązki drzew, czy skrawki materiałów. Tematem przewodnim drugiego spotkania był zmysł słuchu. Warsztaty rozpoczęły się od wysłuchania pieśni ze spektaklu „Świat, wydanie drugie” , która stała się inspiracją dla uczestniczek  do stworzenia autoportretów. Tematem kolejnych warsztatów był natomiast zmysł wzroku. Radomszczanki inspiracji szukały w Muzeum Regionalnym. Grupa obejrzała m.in. wystawę „Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność”, a następnie pod opieką Karoliny Marczak i Katarzyny Olczyk powstały kolorowe kwiaty z papieru. Na przedostatnim spotkaniu skupiono się na zmyśle smaku. W tym celu uczestniczki warsztatów udały się do kawiarni, a następnie pod wpływem smakowych bodźców powstały kolejne oryginalne prace. Tematem ostatnich zajęć był zmysł powonienia. Uczestniczki próbowały przekazać emocje, jakie przywołują w nich konkretne zapachy. To ćwiczenie pozwoliło im stworzyć wyjątkowe pudełeczka zapachowe.

Wczoraj, podczas spotkania podsumowującego, otwarto również wystawę. Wszystkie prace, które powstały na warsztatach, będzie można oglądać przez kilka kolejnych dni w Miejskim Domu Kultury.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content