17 września 2023 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące punktów karnych dla kierowców, które niosą za sobą kilka istotnych modyfikacji. Wprowadzone regulacje mają na celu usprawnienie systemu punktów karnych i zapewnienie bardziej efektywnych działań w celu poprawy bezpieczeństwa. Między innymi o tym w Poranku Radia Fiat mówił Włodzimierz Mogiła, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie.
Jak wygląda kurs redukcji punktów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego?
– Wcześniej te kursy trwały 5 godzin, było 2,5 godzin z policjantem i 2,5 z psychologiem. Teraz ten kurs ma 8 godzin, a nawet 9. Ponieważ najpierw ma 6 godzin policjant, bądź osoba do tego przeszkolona. Następnie są 2 godziny z psychologiem, a następnie 2 godziny, wykonanie zadań praktycznych i hamowanie awaryjne z prędkości 30 i 50 km/h.
Ważną rzeczą, o której wielu kierowców nie ma pojęcia, jest wpis do ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Więcej mówi o tym Włodzimierz Mogiła:
– Tzw. wpisy ostateczne i tymczasowe. Nie wielu ludzi o tym wie i mierzą się z rzeczywistością, ponieważ suma wpisów ostatecznych i tymczasowych przekracza 24 pkt, wówczas nie ma możliwości przystąpienia kursu redukcyjnego. Można zapłacić tysiąc złotych i przyjść na szkolenie, ale to nic nie daje. I musimy o tym pamiętać, o tych wpisach.
Więcej o tym jak wygląda egzamin na prawo jazdy, jakie są szkolenia w WORDzie, czy o Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa można zobaczyć i odsłuchać na platformie YouTube.