Był nietuzinkowy… Ojca Jan Górę wspomina o. Wojciech Prus

o. Jan Góra, o. Wojciech Prus/fot. Lednica 2000

5 lat temu, 21 grudnia 2015 roku, zmarł o. Jan Góra, dominikanin, doktor teologii i duszpasterz akademicki. Zasłynął z organizacji corocznych spotkań młodzieży na Polach Lednickich. Ojciec Góra, twórca i animator ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą, był także rekolekcjonistą, współpracownikiem pism i wydawnictw. Specjalnie dla Radia Fiat tego niezwykłego, nietuzinkowego i charyzmatycznego człowieka wspomina o. Wojciech Prus OP, duszpasterz Lednicy – w “przedkowidowych” czasach goszczący z lednicką młodzieżą w Radiu Fiat bardzo regularnie… Co – mamy nadzieję – szybko powróci. W rozmowie na antenie Radia Fiat o. Wojciech Prus, przywołując obrazy wspólnie z o. Janem spędzanych Świąt Bożego Narodzenia, daje też instrukcję śpiewania kolęd à la o. Góra… Instrukcja wprawdzie teoretyczna, ale wielce sugestywna!

Z o. Wojciechem Prusem rozmawia Aleksandra Mieczyńska

Ojciec Jan Góra był przyjacielem papieża Jana Pawła II. Napisał kilkadziesiąt książek – Narodzić się z Boga, Lednica Górą! Elementarz Ojca Jana, Moja miłość. Duszpasterskie sekrety założyciela Lednicy czy W świetle pontyfikatu Jana Pawła II. Jest autorem słów do znanej pieśni Abba Ojcze, która powstała na Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku. Dał się poznać jako charyzmatyczny kapłan, łamiący schematy i angażujący się z pasją w podejmowane przedsięwzięcia. W 1997 roku po raz pierwszy zorganizował Spotkanie Młodych nad Lednicą. Uczestniczył w nim Jan Paweł II, który na pokładzie helikoptera krążącego nad Bramą-Rybą symbolicznie wprowadził młodych w trzecie tysiąclecie. Od tego czasu ojciec Góra był tam co roku, z młodymi z kraju i zagranicy. Ojciec Góra, wraz ze Wspólnotą Lednica 2000, organizował także: Lednicę Dzieci, Seniora, Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary. Zmarł nagle, 21 grudnia 2015 roku, podczas odprawiania Mszy św. w klasztorze dominikanów w Poznaniu. Miał 67 lat. Jego pogrzeb w Imiołkach na Polach Lednickich zgromadził kilka tysięcy osób. Kapłan został pochowany obok głazu z popiersiem Jana Pawła II. Pośmiertnie ojciec Góra został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Co roku Lednica gromadzi kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Przez ponad 20 lat w spotkaniach wzięło udział więcej niż 2 miliony osób. Tegoroczne (2020) wydarzenie pod hasłem Cały Twój, które miało miejsce 6 czerwca, ze względu na pandemię koronawirusa, odbyło się on-line. XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się w przyszłym roku (2021) – 5 czerwca.

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów, a w latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. W 1976 ukończył Wydział Teologiczny Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (od 1999 roku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Na początku lat 80. uzyskał tam stopień doktora teologii. W latach 1977-1987 był duszpasterzem uczniów szkół średnich w Poznaniu, a później – do 2015 roku – pracował z młodzieżą akademicką w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w tym mieście. Organizował coroczne letnie kolokwia dla młodych ludzi w Ustroniu-Hermanicach. W 1991 roku był współorganizatorem Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Rok później na górze Jamna niedaleko Tarnowa utworzył ośrodek duszpasterski Dom Świętego Jacka. Najpierw powstała tam Szkoła Wiary, następnie – sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. W 1997 ojciec Góra po raz pierwszy zorganizował Spotkanie Młodych nad Lednicą koło Gniezna. Odtąd odbywały się one co roku, początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, obecnie w pierwszą sobotę czerwca. Zakonnik był również założycielem Muzeum Historii Lednicy w Poznaniu oraz Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich. Został uhonorowany licznymi wyróżnieniami, w tym Nagrodą Fundacji im. Kościelskich w Genewie za książkę Mój dom oraz Nagrodą Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka. Otrzymał także Nagrodę TOTUS TUUS w 2005, przyznawaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski. W tym samym roku został wyróżniony Orderem Ecce Homo. Był honorowym obywatelem Miasta Poznania, Gminy Prudnik i Powiatu Tarnowskiego.

info za: IAR/E.Porycka/E.Leo/K.Koziełł/dok./ w sk

Skip to content