Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie oraz Klub Ludzi Aktywnych Zabiegani zapraszają na kolejną edycję Biegu godzinnego. To propozycja aktywnego spędzenia czasu dla wszystkich biegaczy – zaawansowanych i tych początkujących. Start 8 października.

Bieg godzinny to coroczna impreza sportowa odbywająca się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego 58/64. Niezmiennie gromadzi licznych sympatyków biegania z Częstochowy i regionu. O szczegółach wydarzenia mówi Marcin Mazik z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji:
– Tradycyjna, jesienna, taka typowo rekreacyjna impreza biegowa z bardzo fajną atmosferą, zróżnicowaną, bo i luźną, i rodzinną, i przyjacielską, ale jeżeli ktoś chce tego dnia również poważniej trochę potrenować, poćwiczyć, to jest ku temu wspaniała okazja. W przeciągu godziny zadaniem każdego uczestnika jest pokonanie jak największej liczby okrążeń na miejskim stadionie. My to skrupulatnie liczymy, w zasadzie nie my, tylko system elektroniczny zlicza tą odległość. Ja tylko wspomnę, że od jakiegoś czasu, aby wszystkim się biegało komfortowo, to ten bieg równocześnie odbywa się w dwóch kategoriach. Podzieliliśmy te kategorie w ten sposób, że na trzech wewnętrznych torach biegają zawodnicy i zawodniczki w kategorii profi. Określiliśmy to, że są to osoby troszeczkę bardziej obyte z bieganiem i są w stanie tej godziny pokonać dystans powyżej 10 km. Ale jak już wspomniałem, jest to impreza dla wszystkich i rekreacyjna, i rodzinna, dlatego jest też druga kategoria. Na trzech zewnętrznych torach biegają uczestnicy w kategorii rekreacja. No i tutaj my tak określiliśmy, że są to osoby, które tak na co dzień, w godzinę pokonają troszkę mniej niż 10 kilometrów, czy dużo mniej. No bo w naszym biegu najważniejszy jest udział. Można w trakcie biegu w każdym momencie zwolnić, przejść do spaceru, przejść do truchtu, na chwilę usiąść na trybunach, odpocząć 5-10 minut po to, aby za chwilę znowu dołączyć do biegaczy na stadionie i dalej sobie w swoim tempie pokonywać te kółeczka.

Jeżeli ktoś chciałby dołączyć do Biegu godzinnego, nic prostszego. Wystarczy dopełnić kilku formalności:
– Zapisy w tym momencie odbywają się poprzez formularz internetowy. Na stronie zmierzymyczas.pl – mówi Marcin Mazik. – Odpowiednie odnośniki do tego formularza, również regulamin biegu dostępne są na naszej stronie www.mosir.pl. Zapisy elektroniczne potrwają do siódmego października, czyli dzień przed biegiem się zakończą. Zachęcamy do tych zapisów elektronicznych, bo bardzo nam to potem ułatwia prace biura zawodów. Wszystko już będziemy mieli przygotowani dla uczestników. No ale jeżeli ktoś w ostatnim momencie, w niedzielę ósmego, zdecyduje się, że jednak chce do nas dołączyć, to też zapraszamy. Bieg rozpoczyna się od 15.00, a już od 13.00 będzie czynne biuro zawodów, w którym będzie można również dokonać zapisu i zgłosić się do biegu.

Badania pokazują, że sport, a zatem też bieganie, jest korzystny dla zdrowia. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrym stanie i obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę, wystąpienia problemów z cholesterolem i nadciśnieniem, a nawet chorób sercowo-naczyniowych. A zatem… na Bieg godzinny – biegiem.

Skip to content