Może być z ekspresu, parzona lub sypana. Jak kto woli – byle z rana! Sprowadzana z różnych krajów, znana ludziom i lubiana. O czym mowa? Chyba wiesz… Kawy dzisiaj napij się! Oprócz aromatu i smaku palone ziarna kawowców mają właściwości zdrowotne. O tych wszystkich walorach warto przypomnieć szczególnie 29 września, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kawy.

Krzewy kawowe uprawiane są przez rolników w ponad 70 krajach świata. Najlepiej owocują w temperaturze od 18 do 20 stopni Celsjusza i w klimacie z wilgotnością powietrza pomiędzy 75%, a 85%. Jak tłumaczy Jacek Matyjewicz, właściciel sklepu z kawą i herbatą w Częstochowie – kawę rozdzielić można na dwa gatunki: arabicę i robustę:

– Arabica pochodzi ze „szlachetniejszej rodziny”, która zawiera mniejszą ilość kofeiny. Rogusta jest natomiast tańsza w uprawie oraz gorsza w jakości – choć może posiadać większą zawartość kofeiny. W mieszankach z robustą specjalizują się przede wszystkim Włosi. To np. mocne espresso na dwa łyki, aby szybko pobudzić organizm. W Polsce popularniejsza jest kawa średnio palona. Co mogę polecić klientowi? Żeby nie bał się próbować różnych typów.

Czy wśród wielu kawoszy znajdują się również częstochowianie? Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy zapytaliśmy mieszkańców, jaki rodzaj kawy preferują najbardziej:

– Najbardziej lubię pić kawę czarną i gorzką
– Kawę piję szczególnie rano, ale bez żadnych dodatków. W taki sposób „budzę” się przed szkołą.
– Piję czarną kawę z odrobiną cukru.

Jak się okazuje kawa nie tylko smakuje, ale korzystnie wpływa na organizm. Jak tłumaczy dietetyk Monika Przystalska – napój zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników:

– Kawa zapobiega różnym mutacją i działa antykancerogennie. Sprzyja naszemu organizmowi. Przez zawartość kofeiny może jednak pobudzić aż za bardzo. Odczujemy to np. poprzez kołatanie serca. Dzięki regularnemu piciu kawy możemy zapobiegać chorobie Alzheimera. Dwie, trzy filiżanki kawy to nie jest duża ilość.

Dodatkowo kawa działa przeciwmiażdżycowo i wykazuje właściwości regenerujące wątrobę. Zmniejsza tendencje do zaparć, na które cierpi ok. 70% dorosłego społeczeństwa. Pijmy więc kawę, ale gorzką i bez mleka!

ABK

Skip to content